Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü'nden Yeni Aşı Kampanyası


Aşı kampanyası Amerika, Avrupa ve doğu Akdeniz’te toplam 112 ülkede yaygın çocuk hastalıklarını hedef alıyor

Dünya Sağlık Örgütü dünyanın üç ayrı bölgesinde aşı kampanyası başlattı.

Kampanya Amerika, Avrupa ve doğu Akdeniz’te toplam 112 ülkede yaygın çocuk hastalıklarını hedef alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Daniel Epstein, Avrupa ülkelerinin bu yıl kızamık ve kızamıkçık hastalıklarını yok etme hedefine ulaşamadıklarını söyledi.

Örgüte göre, doğu Akdeniz ülkelerinde çocuk ölümlerinin yüzde 25’in aşıyla önlenmesi mümkün hastalıklardan kaynaklanıyor.

Orta Amerika kıtasındaki aşı kampanyası ise Haiti, Dominik Cumhuriyeti, Nicaragua, Suriname ve Fransız Guyana’sında yoğunlaşmış durumda.

Dünya Sağlık Örgütü, önceki gün de, Tacikistan’daki çocuk felci salgınına yönelik bir inceleme başlattı. Örgüt, salgın nedeniyle 100 kadar çocuğun hastalandığını, 10 çocuğun da hayatını kaybettiğini bildirdi.

Tacikistan’da en son çocuk felci vakası 1997’de belirlenmişti. 2008’de hazırlanan bir rapora göre nüfusun yüzde 87’si çocuk felcine karşı aşılı.

Salgını önleyebilmek için hükümetle işbirliği yapan örgüt, yeni vakaların Afganistan ve Özbekistan sınırı yakınlarında yoğunlaştığını belirledi.

Dünya Sağlık Örgütü Örgüt, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Özbekistan’ı da olası yeni vakaları gözlemlemeleri için uyardı.

Örgütün tüm çabalarına rağmen Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Nijerya’da hala çocuk felci vakalarına rastlanıyor.

XS
SM
MD
LG