Erişilebilirlik

Dünya İnsan Hakları Günü'nde Karabağlar Karakolu


Dünya İnsan Hakları Günü'nde Karabağlar Karakolu

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilişinin 63. yıldönümü tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kutlandı

Birleşmiş Milletler’in kuruluşundan 3 yıl sonra, 10 Aralık 1948 yılında kabul edilen belgenin amacı temel hak ve özgürlükleri güvence altına almaktı.

BM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Navi Pillay “Arap Baharı” gibi demokrasi hareketlerin insan haklarının, devletlerin güvenlik ve istikrarı için şart olduğunu kanıtladığını söyledi.

Bayan Pillay, sadece Arap Baharı değil Amerika’daki işgal hareketinin özünde de, hem insan hakları hem de ekonomik açıdan onurlu yaşamak arzusu bulunduğunu bildirdi.

BM Dünya Sağlık Örgütü de İnsan Hakları gününde, tüm dünya ülkelerine zihinsel engellilerin haklarının korunması çağrısında bulundu.

Bu arada İnsan Hakları Günü’nde “Cumartesi İnsanları” İstanbul Galatasaray'da tekrar toplanarak kayıp yakınlarının bulunmasını istedi. Grup yıllardır çoğu gözaltına alındıktan sonra ortadan kaybolan yakınlarının akıbetini belirlenmesine ve yargısız infazların faillerinin ortaya çıkarılmasına çalışıyor.

Dünya İnsan Hakları Günü'nde Karabağlar Karakolu
Dünya İnsan Hakları Günü'nde Karabağlar Karakolu

Öte yandan İzmir Karabağlar Karakolunda Fevziye Cengiz isimli kadını feci şekilde döven 2 polis memurunun görevden uzaklaştırıldığı açıklandı.

Karakolun kamerasındaki görüntülerde Hakan Yörük ve Beyit Sezgin adlı sivil polislerin 37 yaşındaki kadını feci şekilde dövdüğü, üniformalı üçüncü bir polisin ise vahşetin görülmemesi için pencerenin perdesini kapattığı görülüyordu.

Dünya İnsan Hakları Günü'nde Karabağlar Karakolu
Dünya İnsan Hakları Günü'nde Karabağlar Karakolu

Olayla ilgili iki ayrı soruşturma yürüten İzmir Adliyesi Savcılarından Ahmet Küçükpınar, 37 yaşındaki kadın hakkında, polisleri yaraladığı ve hakaret ettiği gerekçesiyle 6.5 yıla kadar; polisler hakkında ise “zor kullanma yetkisini aşarak basit yaralama” suçunu işledikleri iddiasıyla 1.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, işkenceci polis memurlarının 9 Aralık tarihi itibariyle görevden uzaklaştırıldığı ve olayla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'ndan müfettiş talebinde bulunulduğu yazılı.


Yerli ve yabancı çeşitli kurum ve derneklerin yıllardır devam eden çalışmalarına rağmen Türkiye'de 21.yüzyılda insan hakları tablosu. Ve burası İzmir.

XS
SM
MD
LG