Erişilebilirlik

Dünya Mülteciler Günü'nde 45 Milyon Mülteci


Dünya Mülteciler Günü'nde 45 Milyon Mülteci
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Irak, Ukrayna ve Suriye’deki krizler yeni mülteci akınlarına neden oldu. Yıllardır evlerinden uzakta yaşayan milyonlarca kişinin sıkıntıları bir kez daha gündeme geldi. BM'ye göre dünyada 45 milyondan fazla mülteci var ve bu rakam son 20 yılın rekoru

Irak’ta evlerini ve ülkelerini terkedenlerin sayısı artıyor. 2003’de Irak işgali sonrasında evlerini terkedenlere, son zamanlarda iç savaş yüzünden kaçan Suriyeliler de katıldı. Son olarak IŞİD saldırıları sonrasında Telafer’deki Türkmenler de evlerini terketti.

“Çok korkuyoruz. Her an ölüm tehlikesiyle karşı karşıyayız. Bu yüzden de kenti terkettik.

Irak Türkmen Cephesi üyeleri ise savaşmaya devam edeceklerini söylüyor:

“Telafer’deki Türkmenler zor durumda. 150 bin kişi kenti terketti. Yardıma ihtiyaçları var. Bu olanları unutmayacağız.”

Ürdün, Türkiye ve Lübnan’daki mültecilerin evlerine dönüş umudu her geçen gün azalıyor. BM Mülteciler Dairesi Başkanı Antonio Guterres, bu hafta, bazı kampları ziyaret etti:

“Lübnan’daki Suriyeli çocukların sadece %20’si diploma alabilecekleri düzgün bir eğitim görüyor. Yaptıklarımız çok yetersiz. Uluslararası toplumun Suriyeli göçmenlere ve onlara kucak açan Ürdün ve Lübnan gibi ülkelere daha fazla yardım etmesi gerekiyor.”

Mültecilere barınak sağlayan ülkeler ağır bir mali bedel ödüyor. Guterres bu yüzden, diğer ülkelerden daha fazla yardım yapmalarını istiyor:

“Suriyeli mültecilere ve onlara kucak açan ülkelere uluslararası toplumun her zamankinden daha fazla anlayış ve destek göstermesi gerekir. Oysa uluslararası toplum, sıkıntıların giderilmesi ve mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için çok az şey yapıyor.”

Uluslararası toplum mevcut mültecilerin ihtiyaçlarını gideremezken sayı, her geçen gün artıyor. Sadece bu ay, Pakistan ordusunun Kuzey Veziristan’daki militanlara yönelik operasyonları nedeniyle 90 bin kişi evlerini terketti.

“Bombardıman yüzünden evlerimizi terkettik. Uçaklar, saldırı helikopterleri bomba yağdırmaya başlayınca bölgeden ayrılmaya karar verdik.”

Birleşmiş Milletler verilerine göre sadece geçen yıl her dört saniye içinde bir kişi evini terketmek zorunda kaldı. Ancak bu rakamlar yaşanan trajedinin boyutunu yansıtmaya yetmiyor. Milyonlarca aile bölünmüş durumda. Toplam mültecilerin yarısı 18 yaşından küçük ve bunların birçoğu artık kendi başlarına kaçmak zorunda kalıyor.
XS
SM
MD
LG