Erişilebilirlik

Dünya Liderleri 'Panama Belgeleri'nde


İzlanda Başbakanı Gunnlaugsson çıkan iddialar sonrası istifa etti

Yolsuzlukla mücadele edenlere göre Panama’daki hukuk firmasından 11 milyon belgenin sızdırılmasıyla zengin ve güçlü kişilerin yolsuzlukları gizlemek, yaptırımlardan ve vergiden kaçmak için Panama gibi vergi cennetlerini nasıl kullandıkları ortaya çıktı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nden Maggie Murphy, "Kimliğini gizlemek isteyenlerin farklı yargı alanlarında gizli şirketler oluşturmasının ne kadar kolay olduğunu görüyoruz. Bu şekilde parayla olan bağlantılarını gizleyebiliyorlar” diye konuştu.

Sızdırılan belgelerde 12 devlet başkanı ve başbakanın, 50 ülkeden 143 siyasetçinin adı geçiyor.

'Panama Belgeleri' Sonrası Soruşturmalar Başladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Belgelere göre İzlanda Başbakanı Sigmundur Gunnlaugsson, offshore bir şirket aracılığıyla İzlanda’daki bankalarda milyonlarca dolarlık yatırıma sahip. Bu bilgilerin ortaya çıkmasından sonra İzlanda’da halk, başbakanın istifasını istemişti. Gunnlaugsson da dün istifa ettiğini açıkladı.

Belgelerde Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ailesi dahil komünist partinin üst düzey yöneticilerinin de adı geçiyor.

Arjantin Cumhurbaşkanı Mauricio Macri ise Bahama Adaları’nda gizli bir servete sahip olmakla suçlanıyor.

Belgeler ayrıca Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’nun 2014 yılı Ağustos ayında, tam da Ukrayna, Rusya desteğindeki isyancılarla ülkenin doğusunda savaştığı sırada, İngiliz Virgin Adaları’nda gizli bir şirket kurduğunu gösteriyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’e yakın kişilerce yönetilen ve şu anda Amerika ve AB tarafından yaptırım uygulanan Bank Rossiya’nın milyarlarca dolar kara para akladığı da ortaya çıktı.

Panama’daki hukuk firması Mossack Fonseca, yasaları çiğnediği yolundaki iddiaları reddediyor. Soruşturma kapsamının genişletilmesi talepleriyse giderek artıyor.

Küresel Tanık isimli sivil toplum örgütünden Robert Palmer da buna dikkat çekiyor. Palmer, ”Kara para aklamak, yaptırımları çiğnemek, vergi kaçırmak kesinlikle yasadışıdır. Hukuk şirketi Mosscak Fonseca’nın 23 müvekkilinin uluslararası yaptırım listesinde olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Sızdırılan belgelerin çoğu, dünyanın dört bir yanındaki zenginlerin paralarını nasıl sakladıklarını gösteriyor.

Dünya liderleri Mayıs ayında İngiltere Başbakanı David Cameron’un evsahipliği yapacağı yolsuzlukla mücadele zirvesinde konuyu ele alacak.

Ancak Cameron’un babasının, servetini Bahama Adaları’nda gizlediği iddiaları ve Muhafazakar Parti’den bazı siyasetçilerin sızdırılan belgelerde adı geçmesi işleri zorlaştıracağa benziyor.

XS
SM
MD
LG