Erişilebilirlik

Dünya Liderleri Birleşmiş Milletler Genel Kurul Çalışmaları İçin New York’ta


Liderleri yoğun bir gündem bekliyor. Genel Kurul çalışmaları Kuzey Kore krizinin tırmandığı ve Arakanlı Müslümanlar'ın insani kriz boyutunun yükseldiği bir dönemde yapılıyor.

Dünya liderleri Amerika Başkanı Donald Trump’ın ilk Birleşmiş Milletler konuşmasını da merakla bekliyor.

İki hafta önce Kuzey Kore yeraltı nükleer bir deneme gerçekleştirdi. Bunu uluslararası kınama ve sert ekonomik yaptırımlar izledi.

Cuma günü de Pyongyang uluslararası tepkilere aldırmadan Japonya’nın üzerinden Pasifik Okyanusu’na füze fırlattı.

Kim Jong Un’un nükleer istekleri Birleşmiş Milletler’de liderlerin gündeminde olacak ancak genel kuruldan çözüm çıkması zor.

Myanmar'da da 400 bin Arakanlı Müslüman askeri operasyonlar nedeniyle ülkeden kaçarak Bangladeş’e sığınmış durumda.

Myanmar lideri Nobel Barış Ödülü sahibi Aung San Suu Kyi, Genel Kurul çalışmalarına katılmıyor. Myanmar lideri şiddeti durdurmak için yeterince çaba sarfetmemekle suçlanıyor. Onun yokluğunda Myanmar’la ilgili üst düzey iki Birleşmiş Milletler toplantısının düzenlenmesi bekleniyor.

Liderler ayrıca Başkanı Trump’ı 2015’te İran’la varılan nükleer anlaşmadan çıkmaması için ikna etmeye çalışacak. Trump anlaşmayı berbat olarak nitelemiş ve iptal edeceği tehdidinde bulunmuştu.

Liderler ayrıca Karayipler ve Florida’yı vuran Irma Kasırgası’nı tartışacak. İklim değişikliği ve doğal felaketlere bağlı olarak kasırganın sonuçlarıyla mücadele ve yeniden inşa konusu ele alınacak.

Bazıları Irma ve Harvey kasırgalarından sonra Trump’ın Paris İklim Anlaşması’ndan çekilme kararından vazgeçip vazgeçmeyeceğini merak ediyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping gibi isimler bu yılki Birleşmiş Milletler toplantılarına katılmıyor. Başkan Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ilk Birleşmiş Milletler Genel Kurulu gibi büyük bir uluslararası toplantıya katılıyor ve bütün gözlerin de bu iki isim üzerinde olması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG