Erişilebilirlik

Dünya Gıda Programı Direktörü Türkiye'de


BM Dünya Gıda Programı Direktörü Ertharin Cousin Kilis’te Suriyeli mültecilerle görüşerek bu hafta Türkiye’ye yaptığı ziyareti tamamladı.
Cousin iki gün İstanbul ve Ankara’da Türk yetkililerle görüştükten sonra mülteci kampını ziyaret etti.

BM yetkilisi Kilis’te yaptığı açıklamada Türk halkı ve hükümetine Suriyeli mültecilere gösterdikleri yakınlık ve yardımlardan ötürü teşekkür etti.
Cousin’e mülteci kampını ziyareti sırasında Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve üst düzey yetkililer eşlik etti.

Couisin ziyareti sırasında kamptaki süpermarketlerden birinin önünde durdu ve Dünya Gıda Programı örgütünün verdiği elektronik kartları kullanan kadınlarla konuştu.
Dünya Gıda Programı 2012 Ekiminden beri Kızılay derneği ile işbirliği yaparak mültecilerin elektronik kartlarla ücretsiz gıda alışverişi yapmalarını sağlayan bir yardım programı uyguluyor.

Bu arada Birleşmiş Milletler, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacı sayısının hızla arttığını bildiriyor. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından Pazartesi günü New York’ta yapılan açıklamada, bunun 2012 yılı sonundaki rakamlara göre yüzde 3’lük bir artışa işaret ettiği belirtildi.

Türk hükümeti de Suriyeli sığınmacı sayısının 153 bin 307 olduğunu açıklamıştı. Suriyeli sığınmacılar Türkiye’ye kendileri için yedi ilde kurulan 14 kampta kalıyor.

Birleşmiş Milletler’e göre, son iki hafta içinde 3,266 Suriyeli Türkiye’ye giriş yaptı. Buna karşılık 1,560 Suriyeli, kendi istekleriyle Suriye’ye geri döndü.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçen hafta komşu ülkelere sığınan 600 binden fazla Suriyeli’ye yardım için yeni önlemler açıklamıştı. Sığınmacıların çoğu sert kış koşullarıyla karşı karşıya bulunuyor.

Birleşmiş Milletler’in son açıklamasına göre, Adıyaman ve Gaziantep’teki şiddetli kar yağışına ragmen BM ekipleri kamplara ulaşmayı başardı ve Türk hükümetinin kamplara yardım ulaşımı için yolları açık tutma konusunda elinden geleni yaptığı sonucuna vardı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG