Erişilebilirlik

Dünya Genelinde Vaka Sayısı 4 Milyon 500 Bine Yaklaştı


2019 Aralık ayının son haftasında Çin’in Wuhan kentindeki bir vahşi hayvan pazarından yayılmaya başladığına inanılan Corona virüsü salgını, henüz bir aşı ya da ilaç bulunamamış olması sebebiyle hızla yayılmaya devam ediyor. Yeni tip Corona virüsü, geride kalan 4 buçuk aylık sürede dünya genelinde yaklaşık 4 buçuk milyon kişiye bulaşmış durumda.

Salgın nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı da resmi verilere göre 300 bine yaklaştı. Salgının en etkili olduğu bölge önce Çin’den Avrupa’ya, ardından ABD'ye kaydı. Bugüne dek en çok vakanın görüldüğü ABD'de toplam vaka sayısı 1 buçuk milyona, toplam can kaybı sayısı da 86 bine yaklaştı.

New York
New York

Şu an ABD'nin ardından en çok vaka görülen ülke, 270 binden fazla enfeksiyon vakasıyla İspanya. Ancak son dönemde vaka sayısının çok hızlı arttığı Rusya, kısa süre içinde İspanya’yı geçecek gibi görünüyor. Rusya’da bugün tespit edilen 9.000'den fazla vakayla birlikte toplam vaka sayısı 252 bin 245'e ulaşmış durumda.

Son günlerde vaka ve can kaybı sayısında ciddi artış görülen bir başka ülkeyse Brezilya. Brezilya’da virüs bugüne dek 190 bin 137 kişiye bulaşırken 13 bin 240 kişi de hayatını kaybetti. Buna rağmen Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun önlemlere karşı çıkması, dikkat çekiyor.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro

Dünya genelinde salgın nedeniyle en çok can kaybı Amerika’da görülürken ilk başta sürü bağışıklığı yöntemini uygulayacağını açıklayan, ancak daha sonra bundan geri adım atan İngiltere, ikinci sırada yer alıyor. İngiltere’de bugüne dek Corona virüsü salgını nedeniyle 33 binden fazla kişi hayatını kaybetti. İngiltere’yi İtalya, İspanya ve Fransa takip ediyor.

Türkiye, bir süre 7. sıraya kadar yükseldiği 'en çok vaka görülen ülke' sıralamasında şu anda 143 bin 114 vaka ve 3.952 can kaybıyla dünya genelinde 9. sırada yer alıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG