Erişilebilirlik

Dünya Fil Gününde New York'ta Buzdan Fil


12 Ağustos Dünya Fil Günü olarak kutlanıyor. Bu özel günü kutlamak amacıyla Güney Afrika’nın en büyük içecek firmalarından birisi, amacı Afrika’daki filleri kurtarmak olan WildlifeDİRECT isimli sivil toplum örgütü ile birlikte New York’un ünlü Union Square meydanında ilginç bir gösteri düzenledi.

Dünya Fil Gününde New York'ta Buzdan Fil
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Afrika’da fillerin izinsiz avlanması ve fildişi elde etmek için fillerin dişlerini sökmelerini protesto amacı güden 24 saatlik eylem için tanınmış Japon büz heykeltraş Shintaro Okamoto bir gece önce meydana getirilen 4 ton buzu gerçek bir file dönüştürdü. Fil sabahın erken saatlerinde tamamlandı ve gün içinde ziyaretçilerin önünde yavaş yavaş erimeye bırakıldı.

Amerika’nın Sesi ile konuşan WildlifeDİRECT ‘in koordinatörü Kenyalı Dr. Paula Kahumbu “Afrika’da her 15 dakikada bir fil öldürülüyor. Maalesef hala fildişine olan ilgi çok büyük, özellikle de New York’ta. Biz bu yüzden bu heykeli yaptık ve erimesini fillerin yokolduğunu anlatabilmek için düşündük, umuyoruz ki bu kampanya insanların bu konuya olan ilgilerini arttır,” dedi. Prof.Kahumbu dünyada sadece 400 bin Afrika filinin kaldığını ve kurtarılmazsa 2030'a kadar bu fillerin soyunun tükeneceğini de sözlerine ekledi.

Bu ilginç heykel ve gösteriye Cumartesi günü meydanı dolduran New Yorklular’ın ilgisi büyüktü. Heykel dışında filleri korumak için Güney Afrikalı içecek markası 1 Eylül’den itibaren satılan her şişeden $1 doları WildlifeDİRECT’e bağışlayacağını da bu gösteri ile ilan etti.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG