Erişilebilirlik

Dünya Güneş Fırtınasının Etkisi Altında


Salı günü Güneşteki iki patlamanın oluşturduğu parçacıklar saatte 6 milyon km hızla Dünya’ya çarptı

Salı günü Güneşteki iki patlamanın oluşturduğu parçacıklar saatte 6 milyon km hızla Dünya’ya çarptı

Enerji bombardımanından önce Dünya yörüngesindeki uydular etkilendi. Daha sonra uydulardan cep telefonlarına, GPS’lere, yüksek gerilim hatlarından radyo TV yayınlarına kadar elektrikle çalışan her şeyin olumsuz etkilenmesi mümkün.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Güneş’te Salı günü meydana gelen iki büyük patlama nedeniyle havayolu şirketlerini de uyarmıştı. Dünya’nın maruz kalacağı enerji bombardımanının uçaklardaki GPS sistemleri, radar, telsiz ve diğer hassas elektronik aygıtları bozmasından kaygı duyuluyor. Bazı havayolu şirketleri seferlerini iptal etti.

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu ve 6 kişilik mürettebatı için hayati bir tehlikenin söz konusu olmadığını açıkladı.

Güneş fırtınası diye bilinen patlamalar her 11 yılda bir doruğa çıkıyor. 1989 yılındaki patlamalarda Kanada’nın Quebec eyaletinde elektrik şebekesi çökmüş ve milyonlarca kişi elektriksiz kalmıştı.

Güneş’ten gelen elektrik yüklü parçacıklar Dünya’nın çevresindeki manyetik alana çarptığında Kutup Işıkları denilen atmosferik olaya da sebep oluyor.

Manyetik alanın en güçlü olduğu yerler kutuplar olduğu için ışıklar buralarda görülüyor ve çıkan kuzeydekiler Latince “aurora borealis” (kuzey ışıkları) güneydekiler “aurora australis” (güney ışıkları) olarak biliniyor.

Kutup Işıkları (aurora borealis)
Kutup Işıkları (aurora borealis)

Işıkların pembeden yeşile kadar değişen renklerini, elektrik yüklü parçacıkların manyetik alana atmosfere hangi irtifada çarptığı belirliyor.

Önümüzdeki günlerde kuzey ve güneyde kutuplara yakın bölgelerde yaşayanlar olağanüstü bir gösteriye tanık olacak.

Güneş fırtınası (SOHO uydusundan)

Kuzey Işınları (yerden)

Uzaydan (uzaydan)

XS
SM
MD
LG