Erişilebilirlik

Dünya Bankası: ABD'de Ekonomik Büyüme Hızlanıyor


Dünya Bankası: ABD'de Ekonomik Büyüme Hızlanıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Birçok iktisatçı, Amerika’da ekonomik büyümenin önümüzdeki yıl hız kazanacağını, bu şekilde diğer ülkelerin Amerika’ya ürün ihraç etmesinin kolaylaşacağını söylüyor. Enerji üretiminin artması maliyetleri düşürürken ekonomik büyümeyi teşvik ediyor

Amerika ve diğer zengin ülkeler beş yıl sonra ilk kez ekonomik durgunluğun etkilerinden kurtulmaya başlayıp küresel büyümeye daha çok katkıda bulunmaya başlıyor.

Dünya Bankası’nın yayınladığı yeni rapora göre önümüzdeki yıl hükümet harcamalarında daha az kesinti yapılmasının da ekonomik büyümede payı olacak.

Andrew Burns Dünya Bankası Küresel Makroekonomi Sorumlusu: ”Amerikan ekonomisindeki büyümenin geçen yılki yüzde 1,8‘lik orandan bu yıl yüzde 2,8’e çıkacağını tahmin ediyoruz.”

Ekonominin emlak dahil bazı kilit sektörleri faiz oranlarındaki değişikliklerden çok etkileniyor. Düşük faizler, konut kredisi almayı ve iş yerlerinin büyümek için yeni ekipmana yatırım yapmasını kolaylaştırıyor.

Amerika Merkez Bankası, bu nedenle faiz oranlarını düşürerek ekonomiyi canlandırmaya çalışıyor. Bu planın bir parçası da bankanın her ay milyarlarca dolarlık tahvil alımında bulunması. Ancak Merkez Bankası tahvil alımlarını azaltmaya hazırlanıyor.

Çünkü tahvil alımlarının uzun süreli olması enflasyon patlamasına neden olarak ekonomiye zarar verebilir.

Greg McBride, ekonomi büyüdüğü takdirde faiz oranlarındaki yavaş yükselmenin zararlı olmayacağını söylüyor: ”Uzun vadeli faizlerin 2014’te yavaş yavaş yükseleceğini, kısa vadeli faizlerdeyse değişiklik olmayacağını tahmin ediyoruz.”

Amerika’da enerji üretiminin artması, faizlerdeki yükselmenin etkisini dengeleyebilir. Petrol sektörü uzmanları, hidrolik kırma yöntemiyle çıkarılan kaya petrolünün Amerika’da petrol ve doğalgaz üretimini hızla arttırdığını söylüyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü Başkanı Jack Gerard’a göre, doğalgaz arzındaki artış enerji fiyatlarını düşürecek, bu da Amerikan üreticilerinin işine yarayacak: ”Daha fazla istihdam sağlama ve gelir elde etmenin tam zamanı. Bunu enerji üretimini arttırarak başarabiliriz.”

Hidrolik kırmayla elde edilen kaya petrolü, Amerika’da petrol üretimini hızla arttırıyor. Ham petrol ithalatının maliyeti düşüyor, tüketiciler böylece paralarını başka ürün ve hizmetlere harcayabiliyor.

Ancak çevrecilere göre, fosil yakıtları iklim değişikliğini hızlandırıyor, hidrolik kırma yöntemi de çevreye büyük zarar veriyor.

Petrol sektörü sözcüleri, yöntemin güvenli olduğunu savunsa da buna karşı çıkanlar, hidrolik kırma teknolojisinin su kaynaklarını kirlettiğinin ve bu konuda daha fazla bilimsel araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor.
XS
SM
MD
LG