Erişilebilirlik

Dünya Bankası 2012 Küresel Büyüme Beklentilerini Düşürdü


Dünya Bankası ekonomisti Lin Yifu

Dünya Bankası 2012 küresel büyüme beklentilerini düşürdü. Dünya Bankası Avrupa’daki mali krizin kontrol altında olduğu, ancak gelişmekte olan ülkelerin ekonomik yavaşlamadan etkilenebileceği uyarısında bulunuyor – buna Türkiye de dahil.

Dünya ekonomisinde büyüme daha yavaş olacak. Dünya Bankası Kalkınma Projeleri Başkanı Hans Timmer, 2012 yılında küresel büyüme oranının yüzde 2,5 olmasını beklediklerini açıkladı: “Bu yıl çok yavaş büyüme kaydedilecek. Büyük durgunluğun ve büyüme dönemindeki dengesizliklerin verdiği zararın telafi edilmesi yıllar alacak.”

Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ekonomilerden daha iyi performans göstermesi beklense de o ülkelerin önünde de ciddi riskler var. Dünya Bankası ekonomisti Lin Yifu Avrupa’daki krizin derinleşmesiyle sermaye girişi ve ticaretin azalacağını söylüyor: “Avrupa ülkelerindeki borç krizi kontrol altında olsa da küresel sermaye piyasalarının donması veya 2008 yılında olduğu gibi küresel bir krize dönüşmesi riski söz konusu.”

Dünya Bankası krizin derinleşmesinin gelişmiş ekonomilerin sorumluluğu olduğunu bildirse de gelişmekte olan ülkelere de önemli görevler düştüğünü vurguluyor. Timmer, özellikle Asyalı yatırımcılara dikkat çekti.

Hans Timmer, “Şöyle söylemek gerekir: Dünya ekonomisi artık Amerikan ve Avrupalı tüketicilerden ziyade giderek Asyalı yatırımcılara endekslenmeye başlandı,” şeklinde konuştu.

Dünya Bankası, ekonomik yavaşmanın tüm bölgeleri etkileyeceği uyarısında bulunuyor. Nitekim, Dünya Bankası raporuna göre Türkiye’de 2012 büyüme oranı yüzde 2,9’a gerileyecek.


XS
SM
MD
LG