Erişilebilirlik

Dündar-Gül Davasında Hakimden Savcıya Ret


Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün “siyasi ve askeri casusluk", "devletin gizli bilgilerini temin etme, yayımlama" ve "hükümeti devirmeye teşebbüs, terör örgütüne yardım"la suçlandığı MİT TIR’ları davasının üçüncü duruşması 14. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görüldü.

Basına ve izleyicilere kapalı olduğundan yalnızca sanık ve avukatların yer aldığı duruşmada Savcı Evliya Çalışkan, davanın Yargıtay’ın 16. Dairesi’nde görülen MİT TIR’larının durdurulmasını sağlayan asker ve savcıların yargılandığı davayla birleştirilmesini istedi.

Ankara’daki MİT TIR’ları davası Selam Tevhid davasıyla birleştirilmişti

Eski Adana İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özkan Çokay, eski Cumhuriyet Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık, eski savcılar Aziz Takçı, Ahmet Karaca ve Özcan Şişman’ın yargılandığı MİT TIR’ları davası iki gün önde FETÖ adı verilen Paralel Devlet Yapılanması’nın soruşturulduğu Selam Tevhid davasıyla birleştirilmişti.

Bu talebin ardından kısa bir ara veren Canel Rüzgar başkanlığındaki mahkeme heyeti, talebi değerlendirdikten sonra Savcı Çalışkan’ın davayı Ankara’daki davayla birleştirme talebini reddetti.

Davanın dördüncü duruşması 6 Mayıs’ta görülecek.

Can Dündar: “Bizi uzun süre yargılama planı çöktü”

Duruşma sonrası kısa bir açıklama yapan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Cumhuriyet gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül mahkemenin davaların birleşmesi talebini reddetmesinden memnundu.

Dündar, “Bizi ilgisiz bir davanın içine atıp belki uzun süre yargılamayı planlıyorlardı. Bu plan çöktü. O açıdan ben bunu çok önemsiyorum. Yaptığımız gazeteciliktir ve öbür davayla ilgisinin olmadığını mahkeme oy birliğiyle tescillemiş oldu. Böylece ben beraatimize bir adım daha yaklaştığımızı düşünüyorum. Gözümüz aydın. Darısı akademisyen hocalarımızın başına. Onları da alıp gideceğiz buradan,” ifadelerini kullandı.

Can Dündar daha sonra Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı için yargılanan dört akademisyenin duruşmasına giderek akademisyenlere destek verdi.

Can Dündar’dan Angela Merkel’e mektup

Can Dündar, yarın Türkiye’yi ziyaret ederek Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte Gaziantep’teki sığınmacı kampına gidecek Almanya Başbakanı Angela Merkel’e bir mektup yazdı.

Türkiye’de demokrat ve otoriterler arasında bir savaş olduğunu savunan Can Dündar, “Bu tarihi meydan muharebesinde siz ve ülkeniz maalesef yanlış taraftasınız. Yine sadece hükümet temsilcileri ile mi buluşacaksınız? Yine bu ülkede hiç baskı yokmuş gibi mi davranacaksınız?” dedi.

Der Spiegel’in haberine göre, Dündar, Merkel’in Türkiye’de insan hakları ve basın özgürlük ihlallerine karşı sessiz kalmasının rahatsız verici olduğunu dile getirdi.

XS
SM
MD
LG