Erişilebilirlik

DP Mersin Adayı Ayfer Yılmaz’la Bir Gün


DP Mersin Belediye Başkanı Adayı Ayfer Yılmaz

Mersin’de güzel bir bahar sabahı. Sahil sabahın çok erken saatlerinde bile yürüyüş yapan, koşan, köpeğini gezdiren, spor yapan insanlarla dolu. Ayfer Yılmaz da onlardan biri.

Yılmaz, Demokrat Parti’nin (DP) Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı adayı. DP’den aday ama onu buraya getiren süreç hayli karışık. Yılmaz aslında İyi Parti'nin kurucularından. Mersin’den iki dönem milletvekilliği ve bakanlık yapmış bir isim. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yakın çalışma arkadaşı. Onun ifadesiyle milletvekili olabilecekken merkezde kalıp çalışmayı seçmiş biri.

DP Mersin Adayı Ayfer Yılmaz’la Bir Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:14 0:00

Ayfer Yılmaz’ı memleketi Mersin’e geri getiren süreç, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın yeniden aday gösterilememesi oldu. Kocamaz 2014’te MHP’den seçilmişti. MHP bu seçimler için onu değil, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı aday gösterdi. Kocamaz bunun üzerine partisinden istifa etti, İyi Parti’ye geçti.

Kocamaz adaylık başvurusunun son günü tatsız bir sürprizle karşılaştı. Belgelerinin vaktinde yetiştirilemediği söylendi. Adaylık başvurusu reddedildi. Bunun üzerine bir son dakika formülü olarak DP ile anlaşıldı, Kocamaz’ın bu partiden aday olması kararlaştırıldı. Ama Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu formülü de reddetti. İyi Parti bunun üzerine Ayfer Yılmaz’ı DP’den aday gösterdi. Kocamaz yaşananları bir komplo olarak niteliyor. Sorumlu olarak Hamit Tuna’yı gösteriyor. Tuna ise kesin bir dille suçlamaları reddediyor.

"Mersin’de kadın olmak demokrasi tıkandığında masaya yumruğunu vurmak demek”

Ayfer Yılmaz’la sabah yürüyüşünde birlikteyim. Önce günün programını dinliyorum: “Bu sabah 6 buçukta başladım, bugün geç çünkü dün gece geç saate kadar çalıştık. Biraz sonra bir çarşı dolaşımı yapacağım, oradan Kanal 33’e ‘Büyük Buluşma’ya katılmak için gideceğim. İnşallah adaylarımız gelir. Ondan sonra Mülkiyelilerle bir buluşma yapıp, Toroslar’daki bir mitinge katılacağım. Oradan da Tarsus’a geçip halk buluşmamızı yapacağız.”

Mersin’deki bütün adaylar gibi Yılmaz’ın programı da her gün yoğun. Adayların her gün en az 5-6 ayrı yerde programı oluyor. Neredeyse haftada bir merkeze 3-4 saat uzaklıktaki ilçelere de gidiyorlar.

Yılmaz, büyükşehir için MHP/Cumhur İttifakı adayı Hamit Tuna ve CHP adayı Vahap Seçer ile birlikte favori gösterilen üç aday arasında tek kadın. "Bu seçilme şansınızı nasıl etkileyecek?" diye soruyorum. Türkiye’de çok partili sisteme geçildiği dönem Mersin Arslanköy'de yaşanan tartışmalı muhtarlık seçimine ve Türkiye’nin ilk kadın il belediye başkanı Müfide İlhan’a gönderme yaparak cevaplıyor. Kocamaz’ın adaylık başvurusunun reddiyle sonuçlanan süreci de seçme ve seçilme hakkının yara alması olarak niteliyor: “Birincisi Mersin’de kadın olmak demek demokrasi tıkandığı zaman masaya yumruğunu vurmak demektir. 1946’da Arslanköylü kadınlar ‘Ben o sandığı saydırmam sana içeride’ dedi. 1950’de burada hiç kimse çok partili demokraside (aday olarak) çıkmadığında Müfide İlhan Hanımefendi, bir öğretmen, ‘Ben çıkarım bu işe’ dedi… Demokrasinin standartlarını zaten yitirdik, hukukun üstünlüğünü konuşmuyoruz, kuvvetler ayrılığını konuşmuyoruz, bari bir tane elimizde sandık demokrasisi vardı, orada da seçme ve seçilme hakkı yara alınca siz önce bir demokrasi bayrağıyla çıkıyorsunuz. Bir kadın olarak o bayrağı yeniden Mersin’de taşımak onur verici. Çok büyük sorumluluk, çünkü bir erkek başaramadığı zaman ‘Ahmet, Mehmet başarılı olamadı’… Ama siz başaramadığınız zaman ‘Kadınlar başarılı olamadı’ deniyor. Onun için kuvvetli olup hep birlikte başarmam gerekiyor.”

"Sahil düzenlemesi tamamlanmadı”

Yılmaz’a Kocamaz döneminde yapılan ve belediye meclisinde de tartışmalara yol açan sahil düzenlemesini soruyorum. “Sahil düzenlemesi henüz tamamlanmadı. Halkımızın bildiğinin aksine tahsisler daha yerine gelmedi, gördüğünüz gibi tesisler olmasına rağmen ihalesi olup açılamıyor. Burhanettin Başkan’ın talimatıyla halkımıza çay dağıtılmaya başlandı ama bu izinlerin bir an önce çıkıp, devirlerin yapılıp ihale edildiğinde, bahardan başlayarak halkımıza buranın kendilerini çok rahat hissedecekleri bir mekan haline gelmesi, spor yapacakları, dinlenecekleri ve maviyle yeşilin buluştuğu, onların da sosyalleştiği bir yer olması açısından önemli bir nokta olacak. Yapılacak işleri var, onların da tamamlanması kısa sürede olacaktır.”

Adaylar gelmedi, format değişti

Ayfer Yılmaz, çarşı gezmesinin ardından 14:00’te Kanal 33’teki canlı yayına katıldı. Kanal birkaç öncesinden üç adayın birden canlı yayında olacağını duyurmuştu. Ancak programın sunucusu Duygu Canova, Hamit Tuna’nın, mitinglerini gerekçe göstererek programa katılamayacağını söylediğini anons etti. Kanal böyle olunca formatı değiştirmek zorunda kalmıştı. Yılmaz bunun üzerine programda şunları söyledi: “Ben de mitinge gideceğim buradan sonra. Ama benim için, sizlere ve seyircilerimize olan saygım nedeniyle buradayım. Anlıyorum ki bir arada olmak biraz rahatsız etmiş ya da 2-3 yıldır çalışmalarını sürdürdüklerini söylüyorlar, niye bu kadar son dakikaya kalmış?”

Çavuşlu’da miting

Yılmaz canlı yayının ardından Mülkiyelilerle (Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunları) olan buluşmaya katıldı. Ardından da Toroslar ilçesindeki Çavuşlu’da düzenlenen mitingde yer aldı. Mitingde Burhanettin Kocamaz ile yan yanaydı. Çavuşlu Yörük nüfusu yoğun, milliyetçi oyların güçlü olduğu bir semt. Yılmaz burada sık sık Yörük vurgusu yaptı, bayrağı Yörük olan Kocamaz’ın başka bir Yörük olan kendisine devrettiğini söyledi. Yılmaz mitingde kadın kimliğini de öne çıkardı: “En büyük sıkıntıyı biz çekeriz, tencere kaynamayınca, çocuk okulda iyi çalışmayınca, çocuğumuz iş bulamayınca kadınlar dertli olur değil mi? Ürettiğini satamayınca daha da dertli olur değil mi? Evinin tapusu yoksa ondan da dertli olur değil mi? İşte kadınlar onun için önde oturuyor. Hepinize çok teşekkür ediyorum, artık sorumluluğu ele aldınız.”

Ayfer Yılmaz ve Burhanettin Kocamaz Çavuşlu’nun ardından Tarsus’a gitti ve orada da halkla buluştu. Yılmaz yoğun gününü Instagram üzerinden yaptığı gençlerle buluşma etkinliğiyle tamamladı.

Bilgilendirme: VOA Türkçe, Mersin’de yarışan iddialı üç adaydan da izlenim haberleri yapmak üzere söz aldı. Yılmaz ve Vahap Seçer ile bu haberler gerçekleştirildi. MHP/Cumhur İttifakı adayı Hamit Tuna ise randevuya olumlu yanıt vermiş olmasına rağmen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Adana ve Mersin ziyaretleri gerekçesiyle programını son dakikada iptal etmek zorunda kaldı. Kendisiyle bu yüzden benzer bir haber yapamadık.
XS
SM
MD
LG