Erişilebilirlik

Dövmeler Nasıl Hayat Kurtarır?


Dövmeler Nasıl Hayat Kurtarır?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00
Dövme, özellikle gençler için kendilerini ifade etme amacıyla kullandıkları sanatsal ve yaratıcı bir iletişim aracıdır adeta. Ancak kimileri için dövme, taşıdıkları kişisel sağlık bilgileriyle hayat kurtarıyor. İşte bu nedenle detıbbi dövmeler giderek daha popüler hale geliyor.

Bu kalıcı tıbbi kimlik, genetik adrenal hiperplazi hastası Rhoderick’in sağlık durumunu yazıyor.

Robin Rhoderick, ”Adrenalin salgılayan salgı bezlerim çalışmıyor. Her gün kortizon kullanıyorum. Adrenalin krizine girmem, hayati tehlike taşıyor,” diyor.

Daha önce hastalığının adını yazan bir bilezik takan Rhoderick artık dövmsine güveniyor.

Dövme ustası Jeffery Grimet dövme yaptırma sürecindeki en önemli aşamanın müşterilerle işe girişmeden önceki konuşma olduğunu söylüyor: ”Ne gibi fikirleri olduğunu anlayıp ona göre tasarım yapabilirim.”

Grimet, dövmenin nereye yapılacağı kararını müşterisine bırakıyor. Ancak tıbbi dövmenin acil bir durumda doktorların Rhoderick’in bedeninde görebileceği bir yerde olması, önemli.

Grimet, ”Acil serviste nabza bakarken bilekte dövmeyi hemen fark etmeleri mümkün olur,” diyor.

Ryan Merchant da bir yıl önce ilk dövmesini bileğine yaptırmış. Şimdiyse beşinci dövmeyi yaptırıyor.

Merchant 13 yaşında şeker hastalığına yakalanmış. Elektrikçi olduğu için dövme, metal uyarı bileziklerinden çok daha güvenli ve kullanışlı: ”Elektrik işi yaparken üzerinizde metal olmamalı. Bu nedenle işbaşında bileziğimi çıkarmam gerekiyordu.”

Endokrinolog Doktor Salih Aldasouqi dövmenin küçük bir ameliyat sayılabileceğini için kişilerin önce doktorlarına danışmalarını öneriyor: ”Dövme, işinin ehli, ruhsatlı ustalarca, temiz ve steril aletlerle yapılmazsa enfeksiyon riski doğar.”

Doktor Aldasouqi, tıp çevrelerinin dövmeciliğe bazı standart ve kurallar koyması gerektiği görüşünde. Uzman birçok hastasının dövme yaptırmaktan memnun olduğunu söylüyor: ”Dövme yaptırmak özellikle şeker hastaları arasında giderek yaygınlaşıyor.”

Jeffery Grimet de salonuna tıbbi dövme yaptırmak için gelenlerin arttığını söylüyor: ”Tıbbi dövme için yılda 60 ila 80 başvuru oluyor.”

Grimet, bu yeni eğilim sayesinde işlerinin açıldığını da sözlerine ekliyor.
XS
SM
MD
LG