Erişilebilirlik

Dört Arap Ülkesi Katar İçin Kahire’de Toplanıyor


Doha, Katar

Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri dışişleri bakanları Çarşamba günü, Katar krizini görüşmek için Kahire’de biraraya gelecek. Katar şeyhinin haftabaşında ülkesinden istenen taleplere yanıtı, arabulucu Kuveyt’e ilettiği belirtiliyor. Yanıtın ayrıntıları bilinmiyor. Bu yanıtın yarınki Kahire toplantısında ele alınması bekleniyor.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayed Al Nahyan, Katar’ın talepleri yerine getirmemesi durumunda nasıl bir eylem planı izleyeceklerini açıklamadı. Al Nahyan, “Fazladan yaptırımların ve adımların konuşulması için henüz erken. Bu tamamen Katar’dan ne duyacağımıza bağlı” dedi.

Al Nahyan, “Terörü yenmek için, aşırıcılığı, nefret söylemini engellemeliyiz. Bunları barındırmamalı ve korumamalıyız, mali destek sağlamamalıyız. Ne yazık ki bu bölgede kardeş ulus Katar’ın buna izin ve destek verdiğini görüyoruz. Artık yeter” dedi.

Dışişleri Bakanı, Katar’a karşı atılacak olası adımların uluslararası hukuk çerçevesinde olacağını da söyledi. Bu sözler, yeni adımların yolda olduğu şeklinde yorumlanıyor.

Yeni mali yaptırımların yanı sıra, Katar’ın Körfez İşbirliği Konseyi’nden çıkarılması da gündeme gelebilir.

Arap basınında çıkan bazı haberlere göre, askeri bir müdahale ya da Katar’da yönetimin değişmesi de uzak olmayabilir ancak yetkililer bu seçeneklerin masada olmadığını söylüyor.

Dört Arap ülkesi, geçen ay İran'ı ve terörizmi desteklediği iddiasıyla Katar ile ilişkileri keserek, ülkeyi abluka altına almıştı. Bu ülkelerin 13 maddelik taleplerini kabul etmesi için Katar'a verdiği 10 günlük süre Pazar günü dolmuş, Kuveyt'in talebiyle 2 gün daha süre tanınmıştı. Bu taleplerin arasında, haber kanalı Al Jazeera’nin ve Katar'daki Türk askeri üssünün kapatılması da yer alıyor.

XS
SM
MD
LG