Erişilebilirlik

Kaçırılan AGİT Görevlilerinden Biri Türk


Donetsk'te maden işçileri Ukrayna güçlerinin bölgeyi terketmeleri için grev başlattı

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Donetsk'te kaybolan gözlemcilerin derhal salıverilmeleri için girişimlerin sürdüğü bildirildi. AGİT Sözcüsü, dört gözlemciden haber alamadıklarını açıkladı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Özel Gözlem Misyonu bünyesinde görev yapan ve dün kimliği belirsiz kişilerce Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde bir kontrol noktasında alıkonulan dört gözlemciden birinin Türk olduğu açıklandı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Sözcüsü Michael Bociurkiw, Ukrayna’nın doğusundaki kentler arasında seyahat eden gözlemcilerle iletişimi kaybettiklerini söyledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada gözlemcilerin derhal salıverilmeleri için girişimlerin sürdüğü; Kiev Büyükelçiliği, AGİT Daimi Temsilciliği ve AGİT Özel Gözlem Misyonu Başkanı Ertuğrul Apakan’ın Ukrayna Hükümeti’yle iletişime geçerek gerekli adımları attığı bildirildi.

Geçen ay da yedi AGİT gözlemcisi ve Ukraynalı yardımcıları, Slavyansk kenti yakınlarında ayrılıkçılar tarafından ele geçirilmişti. Gözlemciler, iki hafta sonra serbest bırakılmıştı.
Öte yandan Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, önümüzdeki hafta Paris’te Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile biraraya gelecek.

Bu görüşme çerçevesinde Putin, Ukrayna krizinin başlamasından buyana Batılı bir liderle ilk kez biraraya gelmiş olacak. Ancak Putin’in, Normandiya Çıkartması’nın 70’inci yıldönümü kapsamında önümüzdeki hafta Fransa’da biraraya gelecek olan Başkan Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron’la da görüşüp görüşmeyeceği konusu henüz açıklık kazanmadı.
XS
SM
MD
LG