Erişilebilirlik

Donanma Üssü'nde Çatışma İzine Rastlanmadı


Washington’da belediye ve emniyet yetkilileri, Kongre’ye birkaç sokak ötedeki Donanma Üssü’nde iddia edildiği gibi silah atıldığı yönünde bir kanıt bulunmadığını açıkladı.

Amerika’nın en eski donanma üssünün bulunduğu bölgeye giden yollar silah sesleri iddiasının ardından trafiğe kapatılmıştı. Ancak iki saat süren aramadan sonra polis bir şey bulunamadığını açıkladı. Polis, donanma üssünde silah sesi olduğu yönünde telefon ihbarı aldığını bildirdi.

Güvenlik çemberine alınan donanma üssündeki binalar polis tarafından tek tek arandı. Bölgeye giriş çıkışlar yasaklandı. 2013 Eylül ayında aynı üste yaşanan silahlı saldırıda 12 sivil çalışan ölmüştü. Saldırgan polis tarafından öldürülmüştü.

Yetkililer hem sivil hem asker üs çalışanlarına bugün işe erken gelmeleri ve arama yapılan binalardan uzak durmaları uyarısında bulundu. Olay yerinden yansıyan görüntülerde, çelik yelek giymiş polislerin binaya girdiği görüldü.

Olay, Kongre binası önünde yapılacak büyük kutlamalarında da aralarında olduğu ABD’nin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamalarından iki gün önce yaşandı.

IŞİD’in Ortadoğu dışındaki ülkelerde de saldırılarını artığı bir ortamda 4 Temmuz kutlamalarına hazırlanan Amerika’da güvenlik önlemleri arttırıldı.

Donanma Üssü’nde aramalar sürerken, iki kilometre uzağındaki Beyaz Saray’da da güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Beyaz Saray önündeki yaya kaldırımı geçişe kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG