Erişilebilirlik

Donald Trump Saç Bitinden Daha mı Az Popüler?


Donald Trump

Dişçiye kanal tedavisi yaptırmanın, trafiğin sıkışıklığının, “Hipster”ların, saç bitinin ve Kanadalı müzik grubu Nickelback’in nasıl bir ortak yönü olabilir? Amerika’da yapılan bir araştırmada bu ilgisiz şeylerin hepsinin Donald Trump’tan daha çok sevildiği ortaya çıktı.

Rakamlar partilerüstü, Public Policy Polling Center (PPP) kamuoyu araştırma kurumu tarafından açıklandı.

PPP’nin anketleri genellikle güvenilir olsa da zaman zaman Demokrat Parti’ye yakın oldukları eleştirilerine maruz kalıyorlar. Buna rağmen genel olarak adil sonuçlar elde ettikleri düşünülüyor.

Anketin yapılma nedeni Clinton-Trump eşleşmesinde Clinton’ın kesin kazanacağı konusunda kamuoyunda oluşan izlenim. Bunu araştırmak isteyen PPP, Mayıs ayı başında binden fazla kayıtlı seçmene ulaştı.

Sonuçlar şaşırtıcı, umut kırıcı ve bazı açıklardan da rahatsız edici.

New York'ta Central Park'ta Donald Trump adına dikilen ve daha sonra kaldırılan mezar taşı
New York'ta Central Park'ta Donald Trump adına dikilen ve daha sonra kaldırılan mezar taşı

Parti Adayını Desteklemek

En şaşırtıcı sonuçlardan birisi Cumhuriyetçiler’in yüzde 78’inin Trump’ın adaylığı ile sorunu olmaması. Demokratlar arasında Clinton’ın adaylığı ile sorunu olmayanların oranı yüzde 75.

Clinton yüzde 47’ye karşı yüzde 41’le kayıtlı seçmenler arasında hala favori.

PPP Başkanı Dean Debnam, “Hillary Clinton sonbaharda yapılacak seçimde kesinlikle favori” diyor. Ancak birçok kişinin düşündüğünün aksine iki aday çok da farklı oranlarda kazanamayabilir.

Ülkenin Delileri

PPP aynı zamanda ortalama Trump destekçisinin kim olduğunu görmek istemiş. Bu nedenle anket kurumu destekçilerin bazı yanlış bilgileri değerlendirmesini istemiş. Sonuçlar, Trump destekçilerinin bir kısmının komplo teorilerine yatkın olduğunu ortaya koyuyor.

Örneğin Trump destekçilerinin yüzde 65’i Başkan Obama’nın Müslüman olduğunu düşünüyor. Yüzde 59’u ise Obama’nın Amerikan toprakları dışında doğduğu için başkanlık hakkı olmadığı görüşünde.

Yüzde 15’i ise geçtiğimiz aylarda ölen Yüksek Mahkeme Yargıcı Antonin Scalia’nın cinayete kurban gittiğine inanıyor.

Hindistan'da Donald Trump'a destek veren Hindu milliyetçiler
Hindistan'da Donald Trump'a destek veren Hindu milliyetçiler

Ancak Cumhuriyetçi Parti liderlerini endişelendiren asıl sonuç şu soruya gelen cevapta gizli: “Eğer eyaletinizden bir Senato adayı Donald Trump’ın başkanlığını desteklediğini söylerse bu adaya oy verme isteğiniz artar mı azalır mı?” Ankete katılanların neredeyse yarısı bunun adaya oy verme olasılıklarını azaltacağını söylüyor.

Bu da Trump’ın başkanlık yarışında yalnız kalabileceği anlamına gelebilir. Birçok diğer aday Trump’ın olumsuz özelliklerinin kendi adaylıklarına zarar verebileceğinden endişeleniyor.

Anketin bir temel sonucu da bu yönde; çok sayıda insan Donald Trump’ı sevmiyor.

Tüm seçmenlerin yüzde 61’i adayla ilgili genel olarak olumsuz bir fikre sahip.

Ancak anket Hillary Clinton’ın da çok sevilmediğini ortaya koyuyor. Demokrat aday hakkında olumsuz düşünenlerin oranı yüzde 55.

Ama anket en azından şunu gösteriyor: Seçmenler, Trump’ı basurdan ya da hamam böceklerinden daha fazla seviyor.

XS
SM
MD
LG