Erişilebilirlik

Domuzlar Körfezi Çıkarması'ndaki Büyük Hata


Domuzlar Körfezi Çıkarması'ndaki Büyük Hata

Domuzlar Körfezi çıkarmasına ait gizli belgelerin kamuoyuna açıklanmasıyla bazı ilginç olaylar da gün ışığına çıktı.

George Washington Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Güvenlik Arşivi tarafından açıklanan belgelerde Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi’nin (CIA) sahadaki görevlilerden birinin yerden yanlışlıkla bir Amerikan uçağına ateş açtığı ortaya çıktı.

Belgeye göre yerdeki CIA görevlisi, sürgündeki Kübalılara verilen B-26 uçağını gerçek Küba uçağı sanıp makineli tüfekle ateş açtı. Arşiv belgelerinde, B-26 uçaklarının Küba uçağı gibi boyandığı ama sürgündeki Kübalılar tarafından kullanıldığı da belirtiliyor. Aynı belgelerde, yerden ateş açan CIA görevlisinin uçağı Küba uçaklarından ayırt edemediği yönünde bir de kayıt düşülmüş.

Ancak belgelerde, uçakta yaralanan olup olmadığı konusunda bir ayrıntı verilmiyor.

Dört ciltten oluşan ve CIA resmi kayıtlarının tutulduğu gizli belgeler, bir süre önce açılan bir dava sonucu kamuoyuna açık hale getirildi. Halen bir cilt ise gizli tutuluyor.

17 Nisan 1961’de CIA tarafından eğitilen 1.500 sürgündeki Kübalı, bir ayaklanma başlatma umuduyla Küba’ya çıkarılmış, ancak Küba lideri Fidel Castro’nun operasyondan haberdar olup önceden önlemini alması üzerine, bu muhalifler tutuklanmış ve Küba hapishanelerine gönderilmişti.

Başarısız operasyonunun sorumluluğunu, dönemin başkanı John F. Kennedy üstlenmek zorunda kalmıştı. Sürgündeki Kübalılarsa Kennedy’yi operasyona yeterli destek vermemekle suçlamıştı.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG