Erişilebilirlik

20 Dolarlık Banknotlara Yeni Yüz Geliyor


harriet tubman on $20 dollars bills

Amerika, 20 dolarlık banknotlarının üzerindeki portreyi değiştiriyor. 20 dolarlık banknotların üzerindeki eski Başkan Andrew Jackson’un resmi kaldırılacak ve yerine siyah kadın eylemci Harriet Tubman’ın portresi konulacak. Tubman, aynı zamanda kölelikle mücadele eden ve yardımsever biri olarak biliyor.

Amerika Maliye Bakanı Jack Lew, Tubman’ın banknotlara portresi konan ilk siyah Amerikalı kadın olacağını açıkladı. Yeni 20 dolarlar aynı zamanda 100 yılı aşkın bir süreden sonra ilk kez kadın resmi basılan banknotlar olacak.

Lew, öncelikle Tubman’ın resmini 10 dolarlık banknotlara koyma kararı aldıklarını, ancak gelen baskılar sonucu bu kararı 20 dolarlık banknot olarak değiştirdiklerini söyledi. Yeni 20 dolarların ne zaman tedavüle gireceği açıklanmadı.

Yeniden düzenlenecek 10 dolarlar, yine eski Maliye Bakanı Alexander Hamilton’un portresini taşımaya devam edecek. Ancak Politico gazetesi, banknotun arka yüzünde, kadınlara seçme ve seçilme hakkı sağlanması için çalışan kişilerin resimlerinin bulunacağını bildirdi. Yeni 10 dolarlar da 2020 yılında tedavüle girecek.

Harriet Tubman
Harriet Tubman

Mevcut 20 dolarların üzerinde portresi bulunan eski Başkan Andrew Jackson, 1830 tarihli Kızılderili tehciri yasasını imzalamış, “gözyaşı yolu” adı verilen göç yollarının ortaya çıkmasına yol açmıştı.

Harriet Tubman ise, güney eyaletlerindeki çok sayıda siyah köleyi kaçak yollardan köleliğin yasak olduğu kuzey eyaletlerine geçirmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG