Erişilebilirlik

Doğu ve Güneydoğu’daki Sivil Ölümlere Tepki


Doğu ve Güneydoğu’da son 10 günde 4 sivil öldürüldü. Son olarak Diyarbakır’da bir baba ve oğul ölü bulundu. Valilik, PKK’nın yaptığını söyledi. Cinayetler tepki topluyor.

Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Yalımlı Köyü yakınlarında Perşembe sabahı iki ceset bulundu. Cesetlerin Remzi Güler ve oğlu Mahmut Güler’e ait olduğu belirlendi. Kafalarından kurşunlanarak öldürülen Gülerlerin cesetleri otopsi için Lice Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Olayla ilgili açıklama yapan Diyarbakır Valiliği, cesetlerin üzerinde, olayın PKK tarafından yapıldığına dair not bulunduğunu açıkladı. Açıklama şöyle; ”Diyarbakır ili Silvan ilçesi Cami Mahallesinde ikamet etmekte iken geçimlerini sağlamak maksadıyla, Lice İlçesi Yalımlı Köyü Leyhosor mezrasında hayvancılık faaliyetinde bulunan baba ve oğlu, Üçyol mevkiinde 05 Temmuz 2018 Perşembe günü saat 13.00’de ölü olarak bulunmuştur. Maktulün üzerinden çıkan nota istinaden baba ve oğlunun, PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca ateşli silahla öldürüldükleri yönünde bilgilere ulaşılmıştır.”

Bu ölümlerle birlikte dikkatler bölgedeki sivil ölümlere çevrildi. Son on gün içinde dört sivil öldürüldü. Ağrı Mevlüt Bengi isimli bir bakkal PKK tarafından öldürüldü. Örgüt cinayeti üstlendi. Bu olaydan kısa süre sonra Ardahan’da bir kişi güvenlik güçlerince öldürüldü. Valilik, öldürülen kişinin ‘dur’ ihtarına uymadığını söyledi.

Azadi Hareketi Siyasi İşler Sorumlusu Sıdkı Zilan, şiddetin durması çağrısı yaptı. Amerika’nın Sesi’ne konuşan Zilan, “Şiddet herkese zarar veriyor, şiddetin, çatışmaların durması lazım. PKK’nin şartsız silahı durdurması lazım. Türkiye’de sıfır şiddet. Devletin hiç bir yanlışını bahane etmemeliyiz. Bu olaylar hükümetin elini güçlendiriyor. ‘Bu güvenlik sorunudur. Al sana delili’ diyor. Birileri de bu topa giriyor. Bahane ararsanız, çoktur. Sen silahı sustur, silah olmayınca neyini ihbar edecek. 40 yıldır denediğin bu yol, yol değil. Bu iki taraf içinde geçerli, hepimiz için geçerli. AKP ve Erdoğan’la sınırlı değil” dedi.

Hak İnisiyatifi Sözcüsü Reha Ruhavioğlu ise sivillerin öldürülmesini kınadı. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Ruhavioğlu, "Konu ne olursa olsun bu insanlar yargısız infaz edilmiştir, yani yaşam hakları keyfi şekilde ihlal edilmiştir, kim öldürmüş olursa olsun. Ağrıda öldürülen Mevlüt Bengi'nin PKK tarafından öldürüldüğü kesin çünkü PKK bu cinayeti üstlendi. Bu da bu cinayetler hakkında yine PKK’yı akla getiriyor. Kim olursa olsun biz insan olarak ölümlerin olmasını istemeyiz. Ancak bu cinayetlerde öldürülen insanlar çatışmanın parçası değiller, sivil hayatın parçasıdırlar ve yargısız bir şekilde infaz edilmişler. Hak İnsiyatifi olarak bu ölümleri kurumsal olarak da kınıyoruz. Böyle bir mücadele şekli olamaz böyle bir tarz sivil hayatın içinde dehşet saçıyor. Burada daha yeni seçimler olmuş sivil siyaset Türkiye’deki sorunlarla ilgili çözüm yolları aramalı, hele seçimin hemen ertesinde gözlerin şiddete çevriliyor olması arzu edilir, kabul edilebilir bir şey değil. Sivil hayatın silah eliyle tehdit altına alınması özellikle kırsalda yaşayan sivillerin yaşamı için endişe veren bir yöntem, bünün terk edilmesi lazım sivil siyasete imkan tanınması lazım."

XS
SM
MD
LG