Erişilebilirlik

Doğu Türkistan'da Kanlı Çatışma


Bölge başkenti Urumçi 'de dedektörle silah araması yapan bir polis
Çin polisi resmi adı Sincan olan Doğu Türkistan’da bıçak ve patlayıcılarla bir karakola saldıran sekiz kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

Yetkililere göre sabaha karşı meydana gelen olayda dokuz saldırgandan biri sağ ele geçirildi. Açıklamada polis kayıplarından söz edilmedi.
Saldırı Kaşgar’dan fazla uzak olmayan Yarkent ilçesinde meydana geldi.

Bu ay başında polis Kaşgar’da 14 kişiyi vurarak öldürmüş, çatışma sırasında iki polis de hayatını kaybetmişti.
Resmi Şinhua haber ajansı olayı” örgütlü, önceden planlanmış, şiddetli bir terör saldırısı” olarak tanımlarken altı kişinin tutuklandığını bildirmişti.

Ajans polisin tutuklanan zanlıların bomba denemeleri yapan ve saldırılar planlayan 20 kişilik bir terörist grubun üyeleri olduğunu sandığını da belirtmişti.

Yerel hükümet ise resmi İnternet sitesinde Kaşgar yakında bazı zanlıları tutuklamaya giden polislere patlayıcı madde ve bıçak taşıyan bir grubun saldırdığını bildirmişti.

Pekin hükümeti şiddet olaylarından Doğu Türkistan İslamcı Hareketiyle bağlantılı olan ve yabancı ülkelerde eğitim gören militan Uygurları sorumlu tutuyor ve bunların Suriye’de eğitim gördüklerini önesürüyor.

Doğu Türkistan sık sık azınlıktaki Müslüman Uygurlarla çoğunluktaki Han Çinlileri arasında şiddet olaylarına sahne oluyor.
Uygur insan hakları eylemcileri terörizm suçlamasını reddediyor, şiddet olaylarından özerk bölgeye yoğun Çinli göçünün yol açtığı dini ve kültürel ayrımcılığı sorumlu tutuyor.
XS
SM
MD
LG