Erişilebilirlik

Doğu'yla Batı Arasında Gergin Satranç Oyunu


Doğu'yla Batı Arasında Gergin Satranç Oyunu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Rusya’nın Kırım’ı ilhakından sonra Batı, Moskova'nın politikalarını tahmin etmeye çalışıyor. Amerika ve İngiltere Rusya’nın Ukrayna sınırına asker yığmasını kaygıyla karşılarken Putin’in izlediği strateji Doğu'yla Batı arasında giderek gerginleşen bir satranç oyununa dönüşüyor

Amerikalı ve İngiliz yetkililer Rus birliklerinin Ukrayna’da istikrarı bozmaya çalıştığını öne sürüyor. Ancak Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov bunu reddediyor.

“Şundan son derece eminiz. Eğer Ukrayna hükümeti ülkenin güneydoğu bölgelerinin çıkarlarını gözardı etmeye devam ederse kriz yatışmayacak ve ulusal diyaloğa dönüşemeyecektir. Şimdiye kadar bu görüşümüze karşı çıkan olmadı.”


Rusya halen Ukrayna’nın doğu sınırına binlerce asker yığmış durumda. Moskova müdahale niyeti olmadığını ısrarla belirtmekle birlikte ülkedeki etnik Ruslar’ı savunma hakkı olduğunu da bildiriyor.

Uzman İrina Timşinzin’e göre, Rusya’nın hedefi son derece açık:

“Rusya’nın stratejisi, Sovyetler Birliği’ni 1991’de çökmeden önceki şekliyle yeniden kurmak. Putin kendisini Rus topraklarının sahibi olarak görüyor. Putin’in gözünde Ukrayna gibi ülkeler Rusya’nın parçası. Çünkü Rusya bugüne kadar Ukrayna’yı gerçekten ayrı bir devlet olarak tanımış değil.”

Kiev’de parlamento oturumu komünistler ve diğer parti milletvekillerinin yumruklaşmasıyla bitti. Bu, sınır gerginliğinin ne kadar yüksek olduğunu gösterirken geçici cumhurbaşkanı Oleksandr Turçinov şöyle konuştu:

“Ülkemize karşı önceden planlanmış ve koordine edilmiş kışkırtma başladı. Bütün bunlar Rusya Federasyonu istihbarat servisleri tarafından düzenlendi.”

Ukrayna Komünist Partisi’nin lideri ise cumhurbaşkanının açıklamasını reddederek durumdan halkın ihtiyaçlarını görmezden gelen Ukrayna hükümetini sorumlu tutu.

“Yanıtlanması gereken esas soru hükümetin bu olayları önlemek için ne yaptığı. Soruya Luhansk, Donetsk ve diğer bölgelerde yaşayan Ukrayna vatandaşı halkın taleplerinden başlayalım. Bu insanlar hangi hakları savunuyordu?”

Ukrayna’nın doğusundaki Harkov kentinde halk bölünmüş görünüyor:

“Biz referandum istiyoruz. Parlamentoda toplanan çete kendi görüşlerini bize zorla kabul ettiremez.”

“Harkov’da şimdiki gerginlik tümüyle Rusya tarafından tırmandırıldı. Rusya kendi çıkarları için Harkov, Donetsk ve Luhansk’ı tekrar kontrolu altına almak istiyor.”

Uzman İrina Timşinzin bu görüşe katılıyor: “Şu anda Batı çok farklı, sadeçe Putin’in eylemlerinden hoşnut olmadığını belirten bir mesaj gönderiyor. Bu, Putin için istediği yolda yürümeye devam edebileceği anlamına geliyor çünkü verilecek karşılıktan yeterince zarar görmeyeceğini düşünüyor.”

Bu arada siyasi satranç Ukrayna-Rusya sınırında görünürde bir galibi olmadan oynanmaya devam ediyor. Uzmanlar Putin’in galip taraf olmak istediği ve bunu büyük olasılıkla 25 Mayıs’taki Ukrayna seçimlerinden önce gerçekleştirmeye kararlı olduğu görüşünde.
XS
SM
MD
LG