Erişilebilirlik

Doğru Beslenmeyle Sağlıklı Kalmak Mümkün


Beslenmenin sağlık üzerindeki etkisi ezelden beri bilinir. Tıp biliminin babası kabul edilen Hipokrat’ın “Gıda ilacınız, ilaç gıdanız olsun” sözünü duymayan yoktur. Günümüzde yapılan ve bazı gıdaların hastalıkları önleme, tedavi etme veya tetikleme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koyan araştırmalar da eski Yunan’da yaşamış Hipokrat’ın bu sözünü doğruluyor. Profesyonel aşçı Amanda Haas’ın Anti-Inflammation Cookbook – İltihap Sökücü Yemek Kitabı adlı yeni çalışması işte bu konuya odaklanıyor. Haas’ın kitabı, iltihap sökmeye yardımcı ve sağlıklı olduğu kadar da lezzetli yemek tarifleri sunuyor.

Vücuttaki iltihaplanma, bağışıklık sistemimizin bakteri veya virüslere verdiği doğal bir tepkidir.

George Washington Üniversitesi’nden tıp doçenti Neil Bernard, iltihaplanmanın astım, kanser, diyabet gibi hastalıkları tetiklediğini söylüyor.

İltihaplanmanın kronikleşmesi durumunda, vücudun kendi dokularına saldırmaya başladığını söyleyen doktor Bernard, “Biyolojik bir ateşten bahsediyoruz. Örneğin eklem iltihabı söz konusu olduğunda, eklemler iltihaplanır ve aslında bakteri değil eklem duvarı saldırıya uğrar. İşte iltihaplanma da bu noktada bir soruna dönüşür” şeklinde konuşuyor.

Eklem iltihabı, profesyonel aşçılık yapan Amanda Haas’ın yaşadığı sağlık sorunları arasında.

Sürekli mide yanması, mide ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetleri olan Haas, bir gün doktorunun kendisine ‘Amanda bunlar vücut iltihabının farklı türleri. Sanırım yediklerinden kaynaklanıyor. Sen aşçısın ve sana iyi gelecek yemekleri keşfetmen ve bunları diğer insanlarla paylaşman mümkün‘ dediğini hatırlıyor.

Profesyonel aşçı olan Haas, yemek tariflerinde kullandığı malzemeleri daha yakından incelemeye başlamış.

Haas, işlenmiş şeker ve kafein gibi şeylerin çok fazla tüketilmemesi gerektiğini herkesin bildiğini ve aynı şekilde, eklem sorunu olanların da biber, patlıcan ve domatese hassasiyeti olabileceğinin bilinen bir gerçek olduğunu söylüyor.

Haas “Herkesin, iltihap sökücü yemeklerin de çok lezzetli olabileceğini bilmesini istedim. Tek yapmaları gereken, bol bol yeşil sebze kullanmak. Ben yemeklerime farklı baharatlar, taze otlar da katıyorum. Tariflerimde, bol bol turunçgiller ve bal gibi doğal tatlandırıcılar görmeniz mümkün. Ancak işlenmiş şeker kullandığımı göremezsiniz” diyor.

Haas, İltihap Sökücü Yemek Tarifleri kitabında, hem vejetaryen hem de hayvan ürünleri içeren tarifler sunuyor.

İltihap sökücü bir beslenme tarzı benimseyen kişilerin genellikle hayvan ürünü yemediklerini hatırlatan Haas ekliyor:

“Ben insanlara hangi tip hayvan ürünlerinin, az miktarda yendiğinde faydalı olabileceğini anlatmak istedim. Otla beslenen hayvanlar hakkında çok şey öğrendim. Örneğin somon ve diğer yağlı balıklarda bulunan omega-3 ve omega-6 yağlarını otla beslenen hayvan etlerinde görmek mümkün. Doktorlar, 100 gramlık bir et porsiyonunun, iltihap sökücü bir beslenmeyi destekleyeceğini söylüyor.”

Haas, en çok sevdiği yemek tariflerinden birinin, bol köri ve zerdeçalla yapılan bir tavuk yemeği olduğunu söylüyor. Haas bu yemeğin tarifini de veriyor:

“Bu yemeği bana torunum yapardı. Kuzey Carolina’nın Charleston bölgesine yerleşen Hintli, Asyalı ve Fransız asıllı göçmenler keşfetmiş. Tek yapmanız gereken, bir tavaya zeytinyağı koyup, tavuğu biraz kavurmak. Sonra tavuğu başka bir yere alın. Tavaya istediğiniz bütün sebzeleri koyun. Sonra da köri ve karabiber ekleyin. Zerdeçalın iltihap sökücü olduğunu herkes bilir. Ancak gücünü arttırmak için karabiber eklemek gerekir. Karışıma domates salçası, domates ve suyu ile kuru üzüm ekleyip kısık ateşte pişirin. Son olarak önceden kavurduğunuz tavuğu ekleyin ve 45 dakika pişirin.”

Haas, kitabından bir de tatlı seçiyor. Çikolatalı hindistancevizli browni tarifinin çok ilgi göreceğini söylüyor: “Bu tatlı hindistancevizi yağıyla yapılıyor. Bize hindistancevizi yağının zararlı olduğunu öğrettiler. Ama bu çok fazla işlenmiş olmasından kaynaklanıyor. Oysa şimdi iyi hindistancevizi yağının, kolesterol düşürücü bir etkisi olabileceğini öğreniyoruz. Hindistancevizi yağıyla yapılan bu brownilerin tadı ve kıvamı harika.”

Sağlıklı beslenme bilincinin yayılması doktor Bernard’i mutlu ediyor.

Bernard “Her zaman bitkiye dayalı beslenmeyi tavsiye ederiz. Bu gıdalardan bazılarını da sağlıklı ve yağdan uzak oldukları için öne çıkarıyoruz. Maalesef tıp dünyası reçetelere dayanır. Bazen daha doğal, daha güvenli ve uzun vadede daha etkili olabilecek şeyleri görmezden geliriz” şeklinde konuşuyor.

İltihap Sökücü Yemek Kitabı, Hipokrat’ın “gıda ilacınız olsun” tavsiyesini 21’inci yüzyıla uyarlıyor.

XS
SM
MD
LG