Erişilebilirlik

Diyarbakır’ın Tercihi Ne Olacak?


Diyarbakır’ın Tercihi Ne Olacak?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:55 0:00

Kayyum atanmasından yaklaşık 30 ay sonra Diyarbakırlılar, Büyükşehir Belediyesini yönetecek yeni isim için sandık başına gidecek. Belediyeyi iki yıldır kayyım sıfatıyla yöneten Cumali Atilla, AKP tarafından aday gösterildi.

Daha önce atamayla belediyeyi yöneten Atilla, şimdi seçilmek için çalışıyor. Adaylığı kesinleştikten sonra çalışmalarına başlayan Atilla, önce projelerini açıkladı. 15 başlık altında 121 proje açıklayan Atilla, seçmenlerini yaptığı hizmetlerle ikna etmeye çalışıyor. “Gönül belediyeciliği” sloganını kullanan Atilla, medyanın önüne çıkmıyor. Atilla VOA Türkçe’nin röportaj teklifini kabul etmedi; ancak açılış programına davet etti. Kentteki bazı projelerin toplu açılış törenine katılan Atilla, burada yaptığı konuşmada 31 Mart’ hesap verme günü olarak değerlendirdi. 20 yıllık hizmetleri iki yıla sığdırdığını savunan Atilla, “Bugün hesap verme günü, milletimize, halkımıza, kardeşlerimize hesap verme günü. Artık kendi halkına hesap veren, herkese eşit mesafede, adalet ile hizmet gören bir belediyecilik anlayışını zamanı gelmişti. Bizim bir ötekimiz yoktu, olmayacaktı. Bu şehir geçmişte de renk, ırk, mezhep, inanç ayrımı yapmadı, bugün de yapmayacaktır. Kardeşçe, barış içinde, huzur ve güven ortamında, hak ettiği hizmeti alacaktır. Bu hizmetleri yaparken de belediyemizi bir kuruş borçlandırmadık. Bu hizmetleri neredeyse 20 yıllık bir hasretle, 2 yıla sığdırdık. Hizmet aşkımızın büyüklüğünü bu eserler ifade edebildikse, ne mutlu bize” diye konuştu.

Atilla’nın yarışacağı parti ise Halkların Demokrasi Partisi. HDP önceki dönemde olduğu gibi eş başkanlık sistemini sürdürecek.HDP, Diyarbakır Milletvekili Selçuk Mızraklı ile Hülya Alökmen Uyanık’ı aday gösterdi. Bir süre önce projelerini açıklayan Mızraklı ve Uyanık, kayyım sonrası dönemle ilgili planlar yapıyor. HDP’li adaylar, seçim çalışmalarında hizmetle birlikte, dil ve kültür vurgusu da yapıyor.

“Kimlik siyaseti yapmıyoruz”

VOA Türkçe’ye konuşan HDP Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Selçuk Mızraklı, AKP’nin hizmet, HDP’nin ise kimlik siyaseti yaptığı değerlendirmelerine katılmıyor.HDP’nin sadece kimlik siyaseti yapmadığını savunan Mızraklı, “Türkiye'de adeta ıskalanan bir durum var, herkes şunu bilmelidir; Burası Amed (Diyarbakır). Burası zamanında, başbakanların demokrasinin yolu buradan geçer sözlerini unutmamamız gerekiyor. Hakikaten toplumun sosyo-politik kapasitesinin oldukça yüksek olduğu, entelektüel kapasitesi ve arayışlarının oldukça güçlü olduğu bir kentten bahsediyoruz. Şüphesiz ki kimlikle, kimliğin geliştirilmesine, üretilmesine, zenginleştirilmesine ilişkin tutumları olmayanların burada yerel yönetime talip olmamaları gerekir.Bütün bunları söyleyenler, seçim dönemi gelince Kürtçe afişle topluma seslenmeye çalışıyor. Kimse kalkıp Kürt’ün aklıyla, Diyarbakır aklıyla alay etmesin. Buranın bir gerçekliği var, bu gerçekliğini şüphesiz ki yerel yönetimlere de resim edilecek ama aynı zamanda genel siyasete de buradan sözünü yetiştirecekler” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, seçimden sonra kayyım atanabileceği sözlerini de değerlendiren Mızraklı, buna ihtimal vermiyor. Seçimden sonra, kayyım döneminde atananları işten atmayacaklarını söyleyen Mızraklı, “Kayyum atamaları Cumhuriyet kavramı ile örtüşmeyen bir şeydir. Kayyum atamak, darbeci bir düzeneğin, diktatöryal bir tutumun ifadesidir. Onun için Cumhuriyet’ten vazgeçmeleri gerekiyor, böyle bir tutum içine girebileceklerini zannetmiyorum. Özellikle yerel yönetimlerde, çalışma disiplini, takım disiplini kurabilmek ve onun üzerinde güçlü işleyişi temin etmek gibi bir sorumluluğumuz var. Bu şüphesiz gerçekleşecek bununla beraber kimse şunu beklemesin; geldiler ciddi anlamda emekçi kıyımı yaptılar. Bizim böyle bir tutumumuz olmaz. Bizim emekçilerle bir sorunumuz yok. Yanlış tasarrufları varsa, o yanlış tasarrufları tekrar eden bir tutum içinde olmayız. Hakkaniyet, hak ve adalet çizgisi neyi gerektiriyorsa onu esas alarak davranırız” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG