Erişilebilirlik

Diyarbakır’dan Halep’e Yardım Eli


Diyarbakır’dan Halep’e Yardım Eli
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:45 0:00

Diyarbakır’da yardımseverlerin topladığı yardım malzemeleri, kamyonlara yüklenerek Suriye’ye doğru yola çıktı. Yardımlar, Cilvegözü Sınır Kapısından, İdlib’teki kamplara gönderilecek.

Halep’te muhaliflerin kentten çıkarılmasının ardından, sivillerin kenti terk etmesiyle, Diyarbakırlı yardımseverler de harekete geçti. Yardımseverlerin topladığı gıda, giyecek ve battaniyeler Diyanet Vakfı ve Müftülüğe teslim edildi.

Müftülüğün Kayapınar ilçesindeki depolarında tasnif edilen yardım malzemeleri bugün tırlara yüklendi. Saatler süren yükleme işleminin ardından yardım tırları, Suriye sınırına doğru yola çıktı. Tırları uğurlayan Diyarbakır Müftüsü Burhan İşleyen, yardım kampanyasının kendiliğinden geliştiğini söyledi. İşliyen, “Son 20 gündür özellikle Halep’te yoğunlaşan mağduriyetlerin arttığı bir dönem yaşıyoruz. Binlerce insan muhacir oldu. Zaten Suriye’deki savaş arttığından beri bu mağduriyet katlanarak artıyor. Ülkemiz 3 milyondan fazla Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Halep’teki mağduriyetin televizyon ekranlarına yansıması üzerine ülkemizin her tarafında olduğu gibi Diyarbakır’da da hassasiyet zirveye çıktı. Bizi telefonla arayanlar, müftülüğe gelenler, camilerimizde ‘Halep’teki kardeşlerimiz için yardım kampanyası düzenleyebilir miyiz?’ diye soranların talepleri üzerine, kendiliğinden oluşan bir fiili durumla karşı karşıyayız. Kuru gıda, battaniye unla sınırlandırmaya çalıştık buna rağmen, halkımız giyilmemiş kıyafetler, ev eşyaları, gıda maddelerini bize getirdiler ve bunları burada topladık. Un, kuru gıda, battaniye ve temiz ütülü, paketli olmak üzere elbise, çocuk maması, çocuk bezi gibi ihtiyaç maddelerinden oluşan eşyalarımızı tırlarımıza yükledik, biraz sonra Cilvegözü’ndeki Diyanet Vakfı’na ait irtibat bürosuna göndereceğiz. Yüzlerce binlerce ton, Türkiye’nin her tarafından gelen gıda maddelerini Diyanet marifetiyle, çeşitli sivil toplum kuruluşları marifetiyle bu bölgede yaşayan insanımıza, özellikle Sur’da, Silvan’da mağdur olan kardeşlerimize ulaştırdık. Diyarbakır şimdi bir taraftan kendi yaralarını sararken, bir taraftan Halep’teki İdlib’teki, mazlum ve mağdur kardeşlerinin yarasını sarmaya çaba gösteriyor.” dedi.

Yardım tırları daha sonra dualar eşliğinde yola çıktı. Müftü İşliyen, bundan sonra yardım etmek isteyenlerin nakdi yardım yapmasını istedi. Cilvegözü’ndeki depolara aktarılacak yardım malzemeleri, ihtiyaç olan bölgelere gönderilecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG