Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Sosyal Yardım Evlere Taşındı


Sosyal yardım alanların PTT şubelerinde oluşturduğu yoğunluk tepkilere neden olunca yardımların evlere götürülmesi kararlaştırıldı. Diyarbakır’da polisler muhtarları da yanlarına alarak kapı kapı gezip para dağıttı. Ancak tüm uyarılara rağmen caddeler hala kalabalık.

Diyarbakır’da Sosyal Yardım Evlere Taşındı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:35 0:00

Geçen hafta alınan kararın ardından polis ekipleri vergi dairesinden aldıkları paraları dağıtmaya başladı. Para dağıtılan yerlerden biri de Sur İlçesindeki Ziya Gökalp Mahallesi’ydi. Polislerden oluşan bir ekip, yanlarına Mahalle Muhtarı Muhsin Sanay’ı da alarak, kapı kapı gezdi. Hak sahiplerini tespit eden polisler, kimlik kontrolu yaptıktan sonra parayı teslim etti.Gün boyu sokakları gezen ekip, evde bulduğu hak sahiplerinin tamamına paralarını verdi.

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Muhtar Sanay, PTT şubelerindeki yoğunluğun azaldığını söyledi. Sanay, “Paraların eve getirilmesinin çok büyük faydası oldu. En azından sosyal mesafe açısından önemli. PTT şubelerinde, bankalarda, vatandaşların bir araya gelmemesi adına çok önemli. Polis arkadaşlar paraları alarak mahalleye geliyor, birlikte evlere gidip paraları veriyoruz. Listede ismi olmayanlara verilmiyor, onlara da valilik kısa sürede çözüm bulur umarım” dedi.

Bu uygulama PTT şubelerindeki yoğunluğu azaltsa da kentin caddeleri hala kalabalık.Cami minarelerinden anons yapılması, insanların toplu olarak bir araya geldikleri yerlerin kapatılması çözüm olmadı. Son olarak polis araçları Türkçe ve Kürtçe anonslarla vatandaşları uyarmaya başladı.

Yoğunluk yaşanan yerler arasında bankalar da bulunuyordu. Ancak bankalara insanların toplu olarak girmesine izin verilmiyor. Bankaya girmek için bekleyenler, maskesiz içeri alınmıyor. Sıranın kendilerine gelmesini bekleyen vatandaşların tepkisi farklıydı. Kimisi uygulamalardan memnun, kimisiyse salgına inanmıyordu.

Tüm önlem ve uyarılara rağmen, caddelerdeki kalabalık dikkatten kaçmıyor. Ancak sokakta maske takanların sayısındaki artış dikkat çekici.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG