Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Onbinler Buluştu


Hazreti Muhammed'in doğum günü nedeniyle düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Diyarbakır’da on binlerce kişinin katıldığı etkinlikle kutlandı. Nevruz kutlamalarının yapıldığı Newroz Parkı’ndaki kutlamalar, Türkçe ve Kürtçe konuşmalar, halaylar ve ilahilerle hafızalarda kaldı.

Her yıl on binlerce kişinin buluştuğu Kutlu Doğum Haftası kutlamalarına bu yıl da ilgi yoğun oldu. Diyarbakır’dan ve çevre illerden gelen on binlerce kişi kutlamaların yapıldığı Nevruz Parkı’nda toplandı. Hüda-Par'a yakınlığı ile bilinen Peygamber Sevdalıları Platformu'nca düzenlenen etkinliklere Mısır, Lübnan, Filistin, Moritanya, Irak, İran, Suriye ve Ürdün'den de katılanlar oldu. Etkinlik alanında kadınlar ve erkekler için ayrı bölümler oluşturulurken, polis kayıtlarına göre etkinliğe 40 bin kişi katıldı. Ancak tertip komitesi 100 bin kişiden fazla olduğunu söyledi.

Etkinliğin ilk saatlerinde Kürt bayrağı tartışması yaşandı. Alanda çok sayıda Arapça yazılı flama bulunurken, bir kişinin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağını sallaması gerginliğe neden oldu. Tertip komitesi, bayrağı alandan çıkardı. Alanda siyasi parti ya da grupların bayrakları bulunmazken, üzerinde Arapça yazılar bulunan flamalar sallandı. PKK ile yaşanan çatışmalarda öldürülen Hüda-Par yandaşlarının posterleri de alana asıldı.

Etkinlik ilk olarak Şam Emeviye Camisi müezzini Şeyh Münir'in Kuran-ı Kerim okumasıyla başladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Peygamber Sevdalıları Platformu Dönem Sözcüsü Yahya Oğraş, bölgesel sorunların çatışarak değil, sulh ile çözülmesi gerektiğini söyledi. Mezhep farklılıklarının düşmanlık nedeni olmaması gerektiğini belirten Yahya Oğraş, "Farklılıkların üstünlük taslamak için kullanılması kabul edilemez. Ümmetin her zaman olduğu gibi ittihat birlik ve beraberliğe ihtiyacı var. Ümmet bir olursa güçlüdür. Müslümanlar kardeştir. Farklılıklar üstünlük sebebi olmamalı, mezhep farklılıkları düşmanlıklar olmamalıdır. Hepimiz İslam ile şeref kazandık. Kürt ve Türk'e şeref veren aziz İslam’dır. Başımıza gelen musibetler İslam’dan uzaklaşmaktan kaynaklanıyor" dedi.

Konuşmaların ardından Kürtçe mevlid ve ilahiler okundu. Kürtçe ilahilere küçük kız ve erkek çocuklarından oluşan gruplar da eşlik etti. Kürt yöresel kıyafetleri giyen erkek çocukların halayı ilgiyle izlendi. Hareketli ilahiler söylenirken , bazı izleyenler kendilerinden geçti. Bu arada bazı grupların Kürtçe Hizbullah lehine sloganlar atması dikkat çekti.

Demokratik Toplum Kongresi de Çarşamba günü Kutlu Doğum Haftasını kutlayacak.

Diyarbakır’da Onbinler Buluştu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:37 0:00

XS
SM
MD
LG