Erişilebilirlik

Hollandalı Gazeteciye ‘Terör’ Sorgusu


Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink

Bir süredir Türkiye'de görev yapan Hollandalı gazeteci, Diyarbakır'daki evinde gözaltına alındığını sosyal medya hesabından duyurdu. Daha sonra ise emniyette sadece ifadesine başvurulduğunu söyledi

‘8 kişilik terörle mücadele timi, az önce evimi aradı. Şimdi beni polis merkezine götürüyorlar. Terör propagandası yapmakla suçlanıyorum.’ Diyarbakır’da yaşayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink, sosyal medya hesabından bu paylaşımı yaptıktan üç saat sonra serbest bırakıldı.

Sosyal medyada Geerdink tartışması

Geerdink’in Diyarbakır Terörle Mücadele Şubesi’nde ifadesinin alınması sosyal medyada da yoğun bir şekilde tartışıldı. Bir grup, yaşananların düşünce, ifade ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu savunurken bir başka grup ise Hollandalı gazeteciyi Türkiye’nin içişlerine karışmakla suçladı.

Geerdink: Kapımda anti terör timi görmek ürkütücüydü

Serbest bırakıldıktan sonra aynı hesaptan yeni bir paylaşımda bulunan Hollandalı gazeteci, ‘artık özgürüm. Beni evime bırakmalarını istedim. Zaten gözaltında değilmişim, ifademe başvurulmuş. 8 kişiden oluşan ağır silahlı anti-terör timinin kapıma dayanması ürkütücüydü’ şeklinde yeni bir açıklama yaptı.

Facebook paylaşımları sorulmuş

Geerdink’in ayrıntılı bir açıklama yapmazken BNR Radyosu’na çalışan bir başka Hollandalı gazeteci Marc Guillet, twitter hesabında meslektaşına sorgu sırasında sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili sorular yöneltildiğini yazdı. Guillet, ‘ Geerdink bana polisin kendisine facebook paylaşımları ve fotoğraflarıyla ilgili soru yönelttiğini söyledi. Avukatına göre endişe verici bir durum yokmuş’ dedi.

Hollandalı gazeteci hükümeti eleştiren yazılar kaleme alıyor

Geerdink, AKP hükümetinin politikalarını açıktan ve sert dille eleştiren bir gazeteci. 5 Ocak’ta diken.com.tr’de yayınlanan yazısında hükümetin hem Kürt politikasını hem de muhafazakar yaklaşımını tenkit etti. Barış süreci için Habur’a gelen PKK’lı barış grubu üyesi Lütfi Taş’ın cezaevinde ölümü ve yılın ilk bebeğinin medyaya servis edilme biçimini konu eden Hollandalı gazeteci, makalesini ‘ Erdoğan 2015 yoğunlaşacağı konulardan birinin Kürt sorununun çözümü olduğunu söyledi. Ama yılın ilk cenazesi ve ilk bebeğinin açık biçimde ifade ettiği üzere bu lafın hiç ciddiye alınır tarafı yok’ diye bitirmişti.

Erdoğan: Hiçbir yerde Türkiye’deki kadar basın özgürlüğü yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise bugün Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda büyükelçilere yaptığı konuşmada Türkiye’de emsalsiz bir basın özgürlüğünü olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, ‘iddia ile konuşuyorum. Ne Avrupa’sında ne diğer ülkelerinde, Türkiye’deki basın kadar özgür bir medya yoktur. Bunların hepsini gittik, gördük. Sıkıysa siz oralarda kalkın, cumhurbaşkanına, başbakana saldırın, saldıramazsınız’ dedi.

XS
SM
MD
LG