Erişilebilirlik

Diyarbakır’da DBP’ye Operasyon:14 Gözaltı


Diyarbakır’da Demokratik Bölgeler Partisi’ne bağlı kurumlara ve Özgür Kadın Kongresi adlı derneğe baskın düzenleyen polis 14 kişiyi gözaltına aldı. Operasyonla ilgili açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, operasyonla DBPli belediyelerin yıpratılmak istendiğini söyledi.

Polis ekipleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Yerel Yönetimler Bürosu ile Özgür Kadın Kongresi binalarına baskın yaparak, arama yaptı. Aramalarda 3 bilgisayar kasası, 2 laptop, 6 kitap, 20 CD, fotoğraf ve posterlerin yanı sıra kameralara el konulmasının ardından bir çok adrese de eş zamanlı baskın yapıldı. Baskınlarda aralarında DBP yöneticilerinin de bulunduğu 14 kişi, ‘örgüt adına eylemlerde bulunmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

Operasyonun ardından bir basın toplantısı düzenleyen DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, yapılanların 2009'daki KCK operasyonlarını andırdığını söyledi. Yüksek, gözaltıları "sindirme operasyonu" olarak nitelendirerek, operasyonun amacının DBP'yi çalışmaz hale getirmek olduğunu söyledi. Yerel Yönetimler Komisyonu üyelerinin gözaltına alınmasıyla DBP'li belediyelerin yıpratılmak istendiğini vurgulayan Yüksek, operasyonun AKP'nin seçimle kazanamadığı belediyeleri bu şekilde ele geçirme amacı taşıdığını da söyledi.

Gözaltına alınan isimlerden Çimen Işık, Turan Genç, Pero Dündar ve Olcay Kanlıbaş, 2009 yılında yapılan KCK operasyonu kapsamında tutuklanmış ve yaklaşık 5 yıl cezaevinde kaldıktan sonra "uzun tutukluluk süresi" kapsamında 2014 yılında tahliye edilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG