Erişilebilirlik

Diyarbakır’da 5 Ton Esrar Ele Geçirildi


Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerinde düzenlenen uyuşturucu operasyonlarında 5 ton esrar yakalandı. Operasyonda 786 bin kök kenevir de imha edildi.

Yaz aylarında Diyarbakır’ın kuzeyinde düzenlenen uyuşturucu operasyonundan sonra bölgede bir kez daha uyuşturucuya karşı operasyon düzenlendi. Operasyonun adresi yine aynıydı, Diyarbakır’ın kuzeyinde Lice ve Hazro ilçeleri arasında kalan bölge. Bölge giriş çıkışlara kapatıldıktan sonra 22 Eylül’de başlayan ve halen devam eden operasyonla ilgili ilk bilanço açıklandı. Operasyonda şimdiye kadar 3 ton 5 kilo kubar, 2 ton 60 kilosu toz olmak üzere toplam 5 ton 65 kilo esrar ele geçirildi. Operasyonda ayrıca esrarın ham maddesi olan 786 bin kök hint keneviri de imha edildi.

Valilik, operasyonla ilgili şu açıklamayı yaptı; ”Lice ve Hazro ilçelerinin dağlık ve ormanlık alanlarındaBölücü Terör Örgütünün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu madde ekim alanlarını imha etmek ve imal edilmiş uyuşturucuyu ve uyuşturucu madde imalatında kullandıkları araç ve gereçleri ele geçirmek maksadıyla Diyarbakır ili Lice ve Hazro ilçeleri kırsal ve ormanlık alanını kapsayan ve 22 Eylül 2016 tarihinde başlayan Bayrak-21 Şehit J.Uzm.Çvş. Mustafa Eser Operasyonu kararlılıkla devam etmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla operasyon ile ilgili olarak adli işlemlere devam edilmektedir. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güvenliğinin sağlanması ve BTÖ’nün finans kaynaklarının yok edilmesi maksadıyla narko-terörizmle mücadeleye yönelik çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilmektedir.”

Aynı bölgede Haziran ayında yapılan operasyonda 10 tona yakın esrar ele geçirilmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG