Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Açlık Grevi Gerginliği


HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı ve cezaevlerine yayılan açlık grevlerine dikkat çekmek isteyen bir grup kadının yapmak istediği basın açıklamasına polis izin vermedi. Polis kadınları zor kullanarak dağıttı.

Diyarbakır’da Açlık Grevi Gerginliği
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00

Yakınları açlık grevinde olan kadınların da aralarında bulunduğu bir grup, Bağlar İlçesindeki Koşuyolu Parkında toplanmak istedi. Ancak park çevresinde önlem alan polis kadınların toplanmasına izin vermedi. Parka girmeyi başaran kadınlar ise önce uyarıldı. Parkta kalmakta ısrar eden kadınlar polis tarafından zorla parktan çıkarıldı. Müdahale sırasında kadınlarla polisler arasında sert tartışmalar yaşandı. Sokak arasına giden kadınlardan biri baygınlık geçirdi. Bu sırada görüntü almak isteyen bansın mensupları kalkanlarla engellendi.

Bu arada parkın kapısında toplanan başka bir grup kadın içeri girmek istedi. Polis ablukasına alınan kadınların içeri girmesine izin verilmedi. Polislerle kadınlar arasında süren tartışmaya rağmen, girişlere izin verilmedi. Polisin uyarısına rağmen dağılmayan kadınlar zor kullanılarak dağıtıldı. Kalkanlarla sıkıştırılan kadınların bazıları duvardan atlamak zorunda kaldı. Müdahale sırasında 6 kişi gözaltına alındı. Kadınları çembere alan polis, ikişerli gruplar halinde ayrılmalarına izin verdi.

Bu arada açlık grevleriyle ilgili Diyarbakır Tabip Odası ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Diyarbakır Şubesi tarafından yapılan ortak açıklamada 90 cezaevinde 2 bin 983 kişinin açlık grevinde olduğu belirtildi. Tabip Odası Şube Başkanı Şerif Demir tarafından yapılan açıklamada, eylemin yaşamı tehdit eder boyuta ulaştığı ifade edildi. Demir, açıklamada şöyle dedi; ”Avukatların cezaevlerine yaptıkları ziyaretler ve bizlere ulaşan mektuplardan elde ettiğimiz bilgilere göre 120 günün üzerinde açlık grevi yapanlarda bağırsaklarda kanama ve duyu algı rahatsızlıkları ve ileri derecede kilo kayıpları ortaya çıkmaya başlamıştır. Bize ulaşan bilgilere göre kimi cezaevlerinde yaşamsal önemdeki B1 vitamini, tuz, şeker ve karbonatın mahpuslara verilmediği, açlık grevindeki kimi mahpusların tek kişilik hücrelere atıldığı, çok kalabalık ve sağlıksız olan cezaevi koşullarının uzayan açlık grevleri ile birlikte bağışıklık sistemi zayıflamış mahpuslar için yaşamı tehdit edici boyutlara ulaştığı ifade edilmektedir.”

Demir, eylemlerin son bulması için yasaların uygulanmasının yeterli olacağını savunarak, “Açlık grevlerinin sonlandırılması için devletin mevcut yasalarının uygulanması yeterlidir. Siyasal iktidar, açlık grevcilerinin talebini bir an önce değerlendirmeli, ölüm orucuna dönüşmüş eylemlerin sonlanma koşullarını sağlamalıdır” dedi.

XS
SM
MD
LG