Erişilebilirlik

Diyarbakır Sur’da Siviller İçin Koridor


AP İlerleme Raporu’nu hazırlamakla görevli Türkiye Raportörü ve Hollandalı parlamenter Kati Piri’nin, Diyarbakır temaslarından sonra yazdığı yazıda, insanların Sur’da sıkışmış olduğunu dile getirmesi ve konunun bazı STK’lar tarafından da gündeme getirilmesi üzerine valilik, çıkmak isteyenler için koridor açtı. Ancak ilk gün bölgeden çıkmak için başvuran olmadı

Avrupa Sosyalistler Partisi (PES) Başkanı ve AP Üyesi Sergei Stanishev, Hollanda İşçi Partisi (PvdA) lideri Diederik Samsom, S&D Grubu Başkan Yardımcısı Knut Fleckenstein, S&D Grubu Koordinatörü Richard Howitt ile birlikte Diyarbakır’a giden Kati Piri, bölgede süren operasyonları eleştirmişti.

Piri, “Umut Kırıntısı” başlıklı yazısında, “Bu insanlar 80 gündür Sur’da, Diyarbakır’ın eski bir semtinde sıkışmış durumda. Burası, PKK ve Türk ordusu arasında uzun yıllardır süregelen çatışmalar yeniden başladığından beri savaş alanına dönüşen yerlerden biri. 2 Aralık’tan beri kimsenin bölgeye girmesine ve çıkmasına izin verilmiyor” görüşlerine yer vermişti.

Piri’nin ardından bazı sivil toplum kuruluşları ve sosyal medya kullanıcıları da Sur’dan çıkmak isteyen sivillerin bulunduğunu ancak çıkamadıklarını açıklayınca valilik harekete geçti. Valilik çıkmak isteyenler için bir koridor açıldığını belirterek, “Söz konusu çalışmaların yürütüldüğü bölgede bulunduğu iddia edilen sivil vatandaşlarımızın Valiliğimize veya ilgili güvenlik kuvvetlerimize hangi bölgeden çıkacaklarını bildirmeleri halinde, bugün saat 16.00’da güvenlik kuvvetlerimiz tarafından, bölgeden tahliye edilmeleri için gerekli her türlü kolaylık sağlanacaktır” denildi.

Ancak akşam saatlerinde ikinci bir açıklama yapan Valilik, çıkmak için başvuran olmadığını belirtti. Valilik ikinci kez koridor açılacağını duyurarak, “Belirtilen saatte güvenlik kuvvetlerimiz tarafından gerekli tedbirlerin alınmasına ve çıkma taleplerinin beklenmesine rağmen, hiçbir çıkma talebi olmamıştır. Söz konusu bölgede halen sivil vatandaşların bulunduğu ve bu bölgeden çıkmak istediklerinin iletilmesi halinde, güvenlik kuvvetlerimiz tarafından 24.02.2016 Çarşamba günü 15.30 - 17.00 saatleri arasında, bölgeden çıkmaları için her türlü önlem alınacak ve gerekli her türlü kolaylık sağlanacaktır.” şeklinde açıklama yaptı.

Piri ve beraberindekiler Diyarbakır’da bulunduğu sırada 6 kişi Sur’dan tahliye edilmişti. Yaralı halde Sur’dan çıkarılan Fatma Ateş, daha sonra hayatını kaybetmişti. Grubun çıkarılmasına Piri ve beraberindekilerin aracılık ettiği belirtilmişti. Ateş ile birlikte Sur’dan çıkan 5 kişi ise gözaltına alınarak mahkemeye çıkarıldı. Aralarında bir gazetecinin ve Ateş’in yakınlarının bulunduğu 5 kişi, “Silahlı Terör Örgütüne üye olma” iddiasıyla tutuklandı.

Bilgehan: 'Piri iktidarda değil soruları iktidar cevaplamalı'

Bu arada Avrupa Konseyi’nde görev yapan CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan, AB Raportörü Kati Piri’ye yönelik tepkiyi ve Sur’da bugün Valilikçe sivillere yönelik yapılan çağrıyı değerlendirdi. Diyarbakır ziyareti öncesinde Piri ile İstanbul’da sığınmacı kadınlarla ilgili bir toplantıda olduklarını belirten Bilgehan, Hükümet’in Piri’ye karşı insaflı olması gerektiğini dile getirdi.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
Linki indirmek için

Piri’nin raporunda hem katıldıkları hem de katılmadıkları bölümleri olacağını kaydeden Bilgehan, ancak raporu Avrupa Parlamentosu’nun tartışacağını anımsattı.

XS
SM
MD
LG