Erişilebilirlik

Diyarbakır Patlamasının Nedeni ‘Tünel Bombası’


Diyarbakır’da polis kampüsünde dün meydana gelen ve üç kişinin ölümüne yol açan patlamaya, emniyet kampüsünün altına kazılan tünele yerleştirilmiş bombaların patlatılmasının neden olduğu iddiaları dün sosyal medyada saatlerce paylaşıldı. Hatta tünelin kazıldığı bodrum katına ait olduğu belirtilen fotoğraflar da paylaşıldı. Patlama yerinde açılan krater de iddiaları güçlendirdi. Ancak iddialar konusundaki ilk resmi açıklama bugün yapıldı.

Diyarbakır Patlamasının Nedeni ‘Tünel Bombası’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:54 0:00

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tünel iddialarını doğruladı. Olayın terör saldırısı olduğunu açıklayan Soylu, 5 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Habertürk televizyonunda bir programa katılan Soylu, “İlk önce araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü; ama yapılan bütün tetkiklerde ve araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı. Dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Patlama, orada bir teknisyen yardımcımızın bir zırhlı aracı tamiri esnasında gerçekleşti. Dün gece itibariyle netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde; ama onun ötesinde bir teknisyen yardımcımız daha enkaz altından çıkarıldı ve o da şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. İlk önce araçla patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Ama yapılan bütün tetkiklerde ve bütün araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı," dedi.

Soylu, dışardan açılan bir tünelle saldırının düzenlendiğini ifade ederek, “Biz ilk önce acaba içeriye girip, bir kişi, çalışan marifetiyle bir şey koydu mu; diye düşünmüştük. Ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında yaklaşık ayda bir arama-tarama yaparız. Böyle bir tehditle karşılaşmayalım, diye. Demek ki çok kısa bir süre içerisinde böyle şey kazmışlar. Yerin altında patlayıcı yerleştirmek suretiyle ama bütün detayını Vali bey açıklayacak" diye konuştu. Tünele patlayıcı yerleştirme yöntemi genellikle Suriye’de IŞİD tarafından kullanılıyordu. Bu yöntem Türkiye’de ilk kez kullanılıyor.

Saldırının ortaya çıkardığı yıkım bugün daha net görüldü. Emniyet kampüsünün çevresindeki çok sayıda bina patlamada zarar gördü. Saldırıdan bir gün sonra mahalle sakinleri yaralarını sarmaya başladı. Bölgede hasar tespit çalışmaları yapılırken, bir yandan da enkazlar kaldırılıyor. Patlayıcı dolu tünelin bulunduğu bina altındaki bodrum ise kapatıldı. Emniyet Müdürlüğü içindeki enkazlar da kaldırılmaya başlandı.

Evi hemen emniyet binasının arkasında bulunan Hasan Güler 6 ay arayla ikinci bir saldırının tanığı oldu. İlk saldırıda evi hafif hasar gören Güler, ikinci saldırıda ağır zarar gördü. Tüneli farketmediğini ifade eden Güler yaşadıklarını şöyle anlattı: “Çocuklarımla evdeydim. Uykuda olduğum sırada patlama meydana geldi. Ne olduğunu anlamadım, hemen çocukları alıp banyoya sığındık. Ortalık toz duman oldu, kendimizi dışarı attık. Tüneli duyunca şok olduk. Ben o kadar gidip geliyorum hiç farketmedim. Bana çok mantıklı gelmiyor,” dedi.

Bu arada Diyarbakır Valiliği de olayla ilgili açıklama yaptı. Saldırıyla ilgili detaylara yer verilen açıklamada, “Patlama sonrası yapılan çalışmalar sonucunda enkaz altında 2 polis memuru ile 1 sivil personelin kaldığı anlaşılmış, AFAD ekipleri koordinesinde UMKE, 112, İtfaiye ve Emniyet birimlerimizce gerçekleştirilen arama kurtarma faaliyetleri neticesinde Saat 12.20 de enkaz altında kalan 1 polis memuruna ulaşılmış, hemen hastaneye kaldırılarak tedavisine başlanmış ve tedavi sonucu taburcu olmuştur. AFAD koordinesinde gerçekleştirilen uzun süre yapılan arama kurtarma faaliyetleri neticesinde enkaz altında kalan sivil personele saat 17.50 sıralarında, diğer polis memurumuza ise 23.15 sıralarında ulaşılmıştır. Yaşanan olay sonucunda 1’i polis, 2’si sivil personel olmak üzere toplam 3 emniyet personelimiz şehit düşmüştür. Patlamada yaralanan 1’i polis, 3’ü sivil vatandaş olmak üzere toplam 4 yaralımızın tedavileri çeşitli hastanelerde devam etmektedir. Konu ile ilgili yapılan araştırmada, Emniyet Müdürlüğü ek birimlerinin bulunduğu alana bitişik vaziyette bulunan apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğüne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığı ve yapılan kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcı yerleştirildiği ve zaman ayarlı düzenek ile patlamanın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında, olay ile doğrudan ilişkisi olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır,” denildi.

Saldırıyı PKK üstlendi. PKK’ya yakın bir internet sitesinde yer alan açıklamada, saldırıyı PKK’nın silahlı kanadı HPG’yi bağlı militanların yaptığı vurgulandı.

XS
SM
MD
LG