Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Ortak Noel Kutlaması


Suriçi’nde bulunan tarihi Süryani Meryem Ana Kilisesinde Salı günü ayin vardı. Kentte yaşayan Hristiyanlar İsa Peygamberin doğumunu kutlamak için kilisede toplandı. Noel nedeniyle önce ayin düzenlendi.

Süryani din adamı Yusuf Akbulut’un yönettiği ayinde İncil okundu, ilahiler eşliğinde dualar edildi. Kentteki Hristiyan sayısı az olsa da ayine katılım fazla oldu. Ayine sadece Süryani cemaati değil, Keldani, Ermeni ve Müslümanlar da katıldı.

Diyarbakır’da Ortak Noel Kutlaması
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:07:07 0:00

Üç yıl önce Sur’da hendek ve barikatlar nedeniyle yaşanana çatışmalarda, Keldani ve Ermeni kiliselerizarar gördü. Hala sokağa çıkma yasağının yaşandığı bölgede bulunan kiliselerin cemaatleri de Meryem Ana Kilisesinde toplandı.

Akbulut’un ardından ayini bu kez Keldani Kilisesi Vakfı Başkanı İbrahim Karadayı yönetti. Türkçe, Süryanice ve Keldanice duaların ardından ayin sona erdi.

Ayine katılan Müslümanlardan biri Yavuz Binbay’dı. VOA Türkçe’ye konuşan Binbay, ailesinin yüzyıllardır ayinlere katıldığını söyledi. Binbay, ”Sevginin, Allah’ın ışığının ve onun yeryüzüne yansımasının bir sembolü olan Mesih’in doğum gününde, her zaman bulunmak ve o sevgiyi o ışığı hissetmek için, kardeşlerimle birlikte paylaşmak benim ailemin geleneğidir. Binlerce yıldır birlikte kutluyoruz ve kutlamaya devam edeceğiz” dedi.

Medeni Seyrek ise VOA Türkçe’ye şunları söyledi: “Asırladır bu bölgede beraber yaşamışız ve gerçekten bugün mutlu oldum. Yüzyıllardır burada bayramlarını kutlayabiliyorlar. Bu da demektir ki barış ve kardeşlik bölgesinde yaşıyoruz.”

Kilise korosunda yer alan Keldani cemaati üyelerinden Hülya Karadayı kiliseleri hasarlı olduğu için Noel’i Meryem Ana kilisesinde kutladıklarını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Karadayı “Biz uzun süredir Noel Bayramı’nı sürekli Süryani Kilisesi’nde kutluyoruz. Bizim kendi kilisemiz yıkıldığı için buradayız. Birkaç yıldır hep burada kutluyoruz. Maalesef çok farklı duygular yaşadık. İsa Mesih’in doğuşunu kutladık. İsa Mesih’in barış, huzur ve mutluluk getirmesini diliyorum” dedi.

Meryem Ana Süryani Kilisesi Papazı Yusuf Akbulut ise Noel dileklerini şu cümlelerle dile getirdi; “Bugün İsa Mesih’in doğduğu bayramdır, onu kutladık. 25 Aralık Noel Bayramı’dır. İsa’nın dünyaya gelişini, doğuşunu bayram olarak kutluyoruz. Ayin yaptık, tören yaptık, ateş yaktık. 2000 yıl önce çobanlar ve melekler böyle bir ateş yakıp Allah’ı yücelttiler. Biz de aynı şekilde burada ateş yakarak bunu yaptık. Bu bayram her zaman 25 Aralık’ta kutlanır. Bu bayramın tüm dünyaya barış, kardeşlik ve dostluk getirmesini dilerim.”

Ayinin ardından, katılımcılar kilise bahçesinde bayramlaştı.

XS
SM
MD
LG