Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Operasyon


Diyarbakır’da Operasyon Şırnak’ta Saldırı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00

Diyarbakır’da sokak aralarına hendek kazarak polis operasyonlarına engel olan bir gruba yönelik operasyon yapıldı. Polis çıkan çatışmada Suriye kimliği taşıyan bir PKK militanın öldüğünü açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı ise Şırnak ve Kandil’e yönelik hava saldırılarında 41 PKK’lının öldürüldüğünü duyurdu. Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde hidroelektrik santrali korumakla görevli time görev dönüşü saldırı düzenlendi. 1 asker yaşamını yitirdi 3 asker yaralandı. Örgütün Şırnak’taki bir karakola düzenlediği saldırıda ise bir yüzbaşı öldü.

Diyarbakır’daki operasyon Sur ilçesinde düzenlendi. Fatih Paşa Mahallesinde hendek kazarak polis ekiplerine pusu kuran gruba operasyon yapıldı. Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre gruptan polise uzun namlulu silah ve roketatarla saldırı düzenlendi. Polisin karşılık vermesi üzerine çatışma çıktı. Çatışmada Suriye İçişleri Bakanlığı’nca verilmiş geçici kimlik taşıyan bir kişi öldürüldü. Çatışmadan sonra mahallede yapılan aramada 1 kalaşnikof tüfek, 6 şarjör, 2 roketatar, 5 roketatar mühimmatı, 22 bomba ve çeşitli malzemeler ele geçirildi. Öte yandan belediyelere ait araçlarla hendek kazanlara yönelik operasyonlarda ise dört belediye çalışanı gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde çatışmanın izleri daha net ortaya çıktı. Çatışma bölgesindeki evlerin ve işyerlerinin camlarına kurşun isabet etti. Bir bakkal dükkanına ait buzdolabı da çatışmada zarar gördü. Çatışmanın ardından açılan hendekler kapatıldı.

Bir çatışma haberi de Şırnak’tan geldi. Beytüşşebap İlçesi'ne bağlı Ayvalık Köyü'ndeki jandarma karakoluna saldırı düzenlendi. Roketatar ve uzun namlulu silahların kullanıldığı saldırıdan sonra çıkan çatışmada üç asker yaralandı. Yaralılardan Yüzbaşı Ali Alkan yaşamını yitirdi. Yaralı askerlerin tedavisi sürerken bölgede operasyon başlatıldı.

Bu arada Genelkurmay Başkanlığı, son günlerde Şırnak ve Kandil’e yönelik operasyonların bilançosunu açıkladı. Açıklamada Kandil’de 29, Şırnak’ta ise 12 olmak üzere toplam 41 PKK’lının öldürüldüğü belirtildi.

Sınırın Irak tarafından Uludere Karaçalı Bölgesi'ne düzenlenen saldırıda bir asker, Van'ın Gevaş ilçesine bağlı Yoldöndü Karakoluna bomba yüklü araçla yapılan saldırıda ise iki asker yaralandı. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

XS
SM
MD
LG