Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Hem Kutlama Hem Çağrı


Diyarbakır’da Hem Kutlama Hem Çağrı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:19 0:00

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen kutlamanın adresi, her yıl olduğu gibi yine İstasyon Meydanı’ydı. Yöresel kıyafetler giyen binlerce kadın, miting saatinde alanı doldurdu. Ellerinde şiddet karşıtı dövizler taşıyan kadınlar, hem halay çekti hem dans etti.

Sık sık Türkçe ve Kürtçe sloganların atıldığı mitinge katılanlar için 8 Mart ayrı ayrı anlamlar taşıyordu. VOA Türkçe’ye konuşan Nevriye Türk, ihraç edilen hemcinslerine dikkat çekerek, “Son beş yılda kadınlara hem eril zihniyet tarafından, hem sistem tarafından çektirilen bu acılar var,binlerce kadın arkadaşımız KHK ile işten atıldı. Bu nedenle bugün bizim için büyük anlam ifade ediyor” dedi.

Elif Akçay, duygularını şöyle dile getirdi: ”Bütün dünyada kadınlar erkeklere göre ötekileştirildiği, bizim bölgede bu daha çok olduğu için, 8 Mart’ın bizim için anlam ve önemi daha büyük. Eğitim seviyesi attıkça, kadınlar bilinçlendikçe, bunu kırabiliriz ve biz şu anda onu yapmaya çalışıyoruz.”

Mitingin ilk konuşmasını HDP Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir yaptı. Hükümetin kadınları hayattan silmek istediğini savunan Taşdemir, son günlerde HDP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında süren ‘Kürdistan’ tartışmasına da değindi. Taşdemir, ”Yasalarla bir kez daha taciz ve tecavüz edenleri savunmaya çalışıyorlar. Kadınların nafakalarına el uzatıyorlar, kadınların ismini her yerde yasaklamaya çalışıyorlar. Kadınların mücadelesinden çok korkuyorlar, biz de diyoruz ki, korkmakta haklısınız. Kadınlar diktatörlerin sonunu getiriyor, dünyada bunun çok örneği var. Diktatörlük ve faşizmi yıkan kadınlar çok vardır, biz de mücadelemizle bu faşizmi yıkacağız. Birkaç gündür yine kanal kanal gezerek Kürtler ve HDP çıkıp gitsin diyor. Siz kimi kimin vatanından kovuyorsunuz? Burası bizim vatanımız. Biz Kürt’üz ve burası Kürdistan. Kovulması gereken biri varsa o da sizin, kadın düşmanı, kayyum zihniyetinizdir” diye konuştu.

Miting daha sonra konserlerle devam etti.

Bu sırada Sur ilçesinde de Suriye hapishanelerindeki kadınlar için eylem vardı. Vicdan Konvoyu üyelerinin 100 ülkede düzenlediği eylemlerden biri de Diyarbakır’da oldu. Ellerinde değişik dillerde pankartlar taşıyan bir grup kadın Cuma namazından sonra Hazreti Süleyman Camii’nin önünde bir açıklama yaptı.

Grup adına konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Hanım Kolları Başkanı Sümeyye Dikici, uluslararası kurumlara seslenerek, Suriye cezaevlerindeki kadınlar için duyarlı olmalarını istedi. Dikici, ”Suriye hapishanelerindeki cesur kadınlara sesleniyoruz. ‘Yeryüzünde bize yardım edebilecek vicdanlı bir insan kalmadı mı?’ diyen kadınlara sesleniyoruz. Sesinizin bize ulaştığını biliyoruz, buradayız. Özgürlüğünüz için bütün gücümüzle kadın erkek hep beraber çalışıyoruz. Savaşın bir parçası olan tüm devletlere, uluslararası insan hakları örgütlerine, yasaları gereğince savaş bölgelerindeki sivillere karşı sorumluluk taşıyan uluslararası Kızılhaç ve Kızılay’lar sesleniyoruz, haydi imkanlarınızı seferber edin mazlum bir insana özgürlüğünü vermek yeryüzündeki en kıymetli insani yardımdır” dedi.

Kadınların eylemine camiden çıkan erkekler de destek verdi.

XS
SM
MD
LG