Erişilebilirlik

Diyarbakır'da Gerginlik Sürüyor


Diyarbakır yine gergin. Hür Dava Partisi’ne yakın İhya-Der şube başkanı Aytaç Baran’ın dün silahlı saldırıda öldürülmesini izleyen olaylarda toplam dört kişi hayatını kaybetti. Çıkan silahlı çatışmalarda aralarında iki gazetecinin de bulunduğu 11 kişi yaralandı. 17 kişiyse dünden bu yana devam eden baskınlarda gözaltına alındı.

Diyarbakır Valiliği dün düzenlenen silahlı saldırı olaylarıyla ilgili olarak güvenlik kuvvetlerinin bugün sabah saatlerinde toplam 27 adreste arama yaptığını ve gözaltı olaylarının dışında bazı silahların bulunduğunu bildirdi.

Valilik açıklamasında, yapılan aramalarda 9 adet av tüfeği, çok sayıda fişek, 4 adet Kalaşnikof tüfek, 5 tabanca ve bunlara it çok sayıda şarjör ve fişekle bir de İsrail yapımı Uzi marka otomatik silah ele geçirildiği belirtildi.

Halka sükunet çağrısında bulunan Diyarbakır Valiliği, saldırıların ardından Kriz Merkezi kurdu. Yetkililer soruşturmanın devam ettiğini bildiriyor.

Demirtaş: ‘Diyarbakır’da kirli bir tezgah sahneleniyor, herkes sokaktan çekilsin’

Olayların ardından hem Hüda-Par hem de HDP ve Diyarbakır’daki sivil toplum örgütleri sağduyu mesajları verdi.

İlk açıklamasını Twitter üzerinden yapan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'da kirli bir tezgahın sahnelendiğini söyledi. Demirtaş, “İç çatışmayı tetiklemek istiyorlar. Bütün partiler sabırla ve ortak akılla hareket etmelidir. Siyasi sorumluluk sahibi olanlar diyalogla bu tür tezgâhları boşa çıkarabilecek olgunlukta davranmalıdırlar. Sokakta karşı karşıya getirme senaryolarına karşı herkes bilinçle hareket etmeli ve sokaktan çekilmelidir” dedi.

Sosyal medya üzerinden provokasyon yapılmak istendiğine dikkat çeken HDP lideri, sahte hesaplar üzerinden sosyal medyayı tahrik için kullananlara riayet edilmemesini istedi ve Hüda-Par’a başsağlığı diledi.

Bugünse ayrı bir açıklama yapan Demirtaş şöyle konuştu: “Hür Dava Partisi'ne yakın olan dernek başkanını kim katletti? Kimse bütün ilişkileriyle birlikte açıklanması lazım. Dün Diyarbakır'da 3 HDP'liyi kim katletmiştir? Bu bağlantılar ortaya çıkmadan, açıklanmadan AKP yanlısı medyanın bu gün manşetten verdiği gibi 'HDP'liler geldi Diyarbakır'da infazlar başladı' deme alçaklığı, seviyesizliğini bize atmaya kalkışmasın. Katledilen biz, hükümet tarafından suçlanan da biz. Yapamıyorsanız bırakın. İş yapamayacak durumdaysanız ülkeyi yönetecek birileri çıkar. Biz silahlı örgüt falan değiliz. Kimin elinde silah var. herkes biliyor. Herkes ama herkes sağduyu ile sabırla hareket etmeli. Provokasyonları boşa çıkardık ama bedelleri ağır oldu. Her gün cenaze törenlerimiz var. Cumhurbaşkanı, Başbakan hala sessiz. Bu ülke AKP'li AKP'siz yolunu yürüyecektir.”

Hüda-Par: ‘Kaos ortamı hedefleniyor, emniyet derhal olayı aydınlatmalı’

Hüda-Par Başkanı Hüseyin Yılmaz da bu saldırıyla kaos ortamının hedeflendiğine dikkat çekerek sükunet çağrısı yaptı.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün bir an evvel katilleri bulmasını talep eden Yılmaz, “Gerçekten kirli ve alçakça bir saldırı. Durum normalleşmeye giderken herkesin bu normalleşmenin içinde olması lazım. Saldırı sonrası YDG-H Amed'in Twitter hesabında, ‘Bir Hizbulkontra öldürüldü' diye tweet atıyorlar. Şimdi buna karanlık güçler mi diyelim, ortalığı karıştırmak isteyenler mi? Arkadaşımız daha önce de tehdit ediliyordu. Parti üyemiz ve arkadaşlarımız tehlike altındaydı” dedi.

Hüda-Par lideri PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H’tan katiller kendi içlerindeyse ortaya çıkarmalarını istedi. Ancak adı geçen örgüt yaptığı açıklamada sosyal medya hesabı olmadığını duyurdu.

Diyarbakır Baro Başkanı: ‘Herkes sağduyulu olmalı’

Dört kişinin öldüğü ve resmi rakamlara göre “100’ün üzerinde” kişinin yaralandığı cuma günkü HDP mitinginden dört gün sonra bu kez suikastın gerçekleşmesi kentteki sivil toplum örgütlerinin de tepkisini çekti. Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, korkunç bombalı saldırının havası dağılmamışken bu saldırının kentte yeni bir endişeye yol açtığını ifade etti. Elçi, “Bu bir provokasyondur. HDP mitingine bombalı eylemiyle bağlantılı olmalı. Cuma günkü bombalı saldırı yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlanabilecek bir kaos yaratabilecek bir eylemdi. İç barış tamamen bozabilecek karanlık hedefleri olan bir saldırıydı. Bu da aynı amaca hizmet ediyor. Toplumun sağduyulu olması lazım” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG