Erişilebilirlik

Diyarbakır’da AKP’nin Hedefi Kürt Oyları


Türkiye’de iktidardaki AK Parti, yaptığı hizmetleri, inşaatları ve sağladığı istihdamı ön plana çıkararak, Pazar günü yapılacak yerel seçimlerde Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi HDP’yi yenilgiye uğratma yolları arıyor.

Bağlar, Diyarbakır’ın en büyük ilçesi ve aynı zamanda Kürt hareketinin uzun zamandır önemli kalelerinden biri. Adalet ve Kalkınma Partisi Bağlar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Beyoğlu, partisi için bölgede bir atılım arayışı içinde.

Beyoğlu, Bağlar halkının barış, hizmet ve iş istediğini söylüyor, kendisinin de AK Parti’nin idaresindeki bir belediyeyle bu talepleri karşılayabileceğine inanıyor.

Beyoğlu’na göre 20 yıldır ilçenin her açıdan bağlarını koparmaktan başka hiçbir şey getirmeyen HDP’ye, halk artık kırmızı kart gösteriyor.

PKK’yla Ankara arasındaki barış sürecinin çökmesinin ardından bölgedeki diğer kent ve ilçeler gibi Diyarbakır’da da çatışmalar başlamıştı.

Yıllardır süren karışıklıkta bu kez eşi benzeri görülmemiş sertlikte çatışmalar yaşandı ve güvenlik güçleri, bölgeden PKK’lıları çıkarırken kentin bir bölümü yerle bir oldu ve onbinlerce kişi evsiz kaldı.

Uzun yıllardan bu yana PKK kent ve kasabalarda çatışmaya girmekten uzak durdu. Ancak bu konuda yapılan taktik değişikliği, Kürt hakereti içinde PKK’ya sadık olmasıyla bilinen destekçileri tarafından bile eleştirildi.

AK Parti de bölgede PKK’yla oluşacak bir görüş ayrılığından yararlanma ve kentin yıkılan yerlerini milyonlarca dolar akıtarak yeniden inşa etme yolları arıyor.

Ancak kentin yıkıma uğramış en yoksul mahallerinde yeni inşa edilecek evleri, kimlerin satın alma gücü olduğu sorgulanıyor.

Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde, Ankara’dan üst düzey isimler sık sık bölgede süren inşaatları denetim için Diyarbakır’a ziyaretler gerçekleştiriyor.

AK Parti, Diyarbakır’daki bu çekişmeden ve yapılan yatırımlardan kazançlı çıkacağına inanıyor.

AK Parti’nin Bağlar Belediye Başkan Adayı Beyoğlu, HDP’nin kalesi olan ilçede mesajlarını seçmenlere aktarmak için haftalardır çalışıyor. Beyoğlu, 65 gündür sahada olduklarını, 16 bin esnafı gezdiklerini, 450 kahveyi ziyaret ettiklerini, halkla iç içe olduklarını ve halkın HDP için ‘Artık yeter’ dediğini söylüyor.

Beyoğlu, yerel tüccarlarla da görüşüyor. Tur öncesi Beyoğlu, kalın duvarlarla çevrili, zırhlı araçların koruduğu yeni polis kontrol noktasında duruyor.

Polis kontrol noktaları Kürt hareketinin merkezi konumundaki Diyarbakır’ın her yerinde var.

Beyoğlu ve beraberindekiler, sokakta işyerlerini ve esnafı ziyaret ederken zırhlı bir araç da onları takip ediyor.

Adını vermek istemeyen bir temizlik malzemeleri satıcısı, Beyoğlu’na destek verdiğini söylüyor ve mevcut durumdan memnun olmadıklarını anlatıyor. Bu esnaf, kaos ve çatışmalar yüzünden dükkanlarını açamadıklarını, ama şimdi bölgedeki yıkıntıların da temizlendiğini, bu yüzden de oyunu AK Parti’ye vereceğini söylüyor.

Parti Meclisi Üyesi Adayı Abdürrahim Doğan da halkın eski günlere geri dönmek istemediğini, iki yıl önce neredeyse tüm Bağlar’ın çatışmalar yüzünden yerle bir olduğunu söylüyor. Doğan, bölgede çatışmaların bitmediğini, ama şimdi huzur ve barış hakim olduğunu, halkın da hizmet ve iş istediklerini anlatıyor.

Doğan, hükümetin de desteğiyle Bağlar’ın yeniden inşa edildiğini, yeni evler ve apartmanlar yapıldığını belirtiyor. Doğan, daha önce bölgedeki sokaklara ambulanslarla itfaiye araçlarının bile giremediğini, oysa şimdi eski binaların yıkılıp yenilerinin yapılacağını söylüyor.

Doğan, Diyarbakır’da PKK’nın yenilgiye uğratılmasıyla birlikte AK Parti’nin artık şehirde gidemediği bölge kalmadığını ve serbestçe seçim kampanyası yaptığını anlatıyor.

Ancak bu iyimser beklentilere karşın Bağlar, AK Parti açısından kazanması zor bir bölge. Son yerel seçimlerde AK Parti, seçimi yüzde 58’e karşı yüzde 32 oyla kaybetmişti.

Bölgede yaşayan 400 bin kişinin çoğunluğu, 1990’lı yıllarda PKK’yla yaşanan çatışmalar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalan kişilerden oluşuyor.

O zamanlar 1 milyondan fazla kişi evlerini terk etti. Bölgede yaşayanlar arasında bir önceki seçilmiş belediye başkanının hapse atılması ve yerine kayyum atanması yüzünden ciddi bir rahatsızlık ve adaletsizlik olduğunu düşünenler de var.

Kahvehanede adını açıklamak istemeyen yaşlı bir vatandaş, AK Parti’nin refah vaadlerinin yeterli olmayacağı tahmininde bulunuyor. Yaşlı adam, daha önceki seçimlerde olduğu gibi HDP’nin, Diyarbakır’da birinci parti olacağını ve kayyum olayından dolayı oylarını daha da arttırarak seçimi kazanacağını söylüyor.

Yine de AK Parti Belediye Başkan Adayı Beyoğlu, halkın artık kendilerine daha fazla kulak verdiğini, kesin biçimde HDP’den uzaklaştığını ve kendilerine hizmetin ancak AK Parti ve AK Partili bir belediyeden geleceğini bildiklerini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG