Erişilebilirlik

Diyarbakır'da Şiddet Protestosuna Polis Müdahalesi


Diyarbakır protesto

Yakınları açlık grevinde olan kadınlara polisin yaptığı sert müdahaleyi protesto etmek isteyen KESK üyelerine polis müdahale etti. Müdahalede 26 kişi gözaltına alındı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na üyesi bir grup, açlık grevinde olan tutukluların aileleri tarafından yapılan eylemlere polisin sert müdahalesini protesto etmek istedi. Yenişehir İlçesindeki Yaşar Kemal Caddesi üzerinde toplanan gruba polis izin vermedi. Polis gruba dağılmaları için uyarı yaptı. Uyarının ardından gruba müdahale eden polis 26 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar, sloganlar eşliğinde polis araçlarına bindirildi.

Müdahalenin ardından sendika binasında toplanan KESK üyesi burada bir basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklama yapan Eğitim-Sen 2 no’lu Şube Başkanı ve KESK Dönem Sözcüsü Recep Şimşek, açıklamaya fırsat verilmeden müdahale edildiği söyledi. Şimşek, “Bugünkü müdahale de gösterdi ki devletin açlık grevi sorununa kulak tıkama ve sorunu çözmeme noktasında büyük irade gösterdiğini gördük. Güvenlik görevlilerinin bu müdahalelerini kınıyoruz. Demokratik hakların kullanılmasının engellenmesini kınıyoruz. KESK olarak şunu ifade ediyoruz, gözaltılar yaşansa da mücadelemizden taviz vermeyeceğiz” dedi

Hafta için açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla basın açıklaması yapmak isteyen bir grup kadına polis izin vermemişti. Bir kadın polisin, eylemci kadına sert müdahalesi, tepki çekmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG