Erişilebilirlik

Diyarbakır Barosu'ndan SİHA Raporu


Diyarbakır Barosu, Hakkari’de Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile düzenlenen ve bir kişinin öldüğü saldırıyla ilgili bölgede inceleme yaptı. Baro, TBMM’ye olayla ilgili araştırma yapması çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu arasında tartışmalara neden olan olay 31 Ağustos tarihinde Hakkari’nin Oğul Köyü Kanireş mevkiinde meydana geldi. SİHA ile düzenlenen operasyonda 1 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi yaralandı. Bazı kesimler ölen kişinin sivil olduğunu söyledi. Ancak resmi açıklamalarda PKK işbirlikçisi olarak tanımlandı.

Olayın ardından Diyarbakır Barosu tarafından oluşturulan bir heyet bölgede inceleme yaptı. Hakkari Valisi, soruşturmayı yürüten savcı ve ailelerle görüşen Baro heyeti, incelemeyle ilgili bir rapor hazırladı.

Raporda, SİHA ile yapılan müdahalenin orantılı olmadığı belirtilerek, araştırma yapılması istendi. Meclisin olayı gündemine alması istenen raporda, “Heyetimizin Hakkari ilinde SİHA ile yapılan müdahalenin sonuçlarına göre elde etmiş olduğu tespitler ışığında ulusal ve uluslararası mevzuat gözönüne alındığında, müdahalenin sivil yerleşim ve yaşam alanlarına yakınlığı, kullanılan ölümcül gücün demokratik bir toplumda mutlak zorunluluk hali kapsamında sonuçları itibariyle orantılı olamayacağı kanaatindedir. Yaşanan olayın askeri, idari ve adli yönüyle araştırılıp incelenmesi zorunluluğunu hukuk devleti olmanın bir gereği olarak görmekteyiz, bu sebeple heyetimiz, ivedi bir şekilde, olayın yaşandığı Hakkari iline tespit ve incelemelerde bulunmak üzere TBMM İnsan Hakları Komisyonunu göreve davet etmektedir” denildi.

Raporda, SİHA’ya hedef olan kişilerin örgüt işbirlikçisi olarak gösterilmeleri eleştirilerek şu görüşlere yer verildi: “Heyetimiz, yaralanan ve yaşamını yitiren sivil şahısların örgüt mensupları ile olay yerinde birarada bulunmaları sebebiyle tek başına işbirlikçi olarak kabul edilmeleri yönündeki değerlendirmeleri masumiyet karinesi ve hukuk güvenliği açısından sakıncalı görmekte, bu sebeple olayla ilgili yürütülen soruşturmanın, ortaya çıkan sonuca göre değil kişilerin söz konusu yerde bulunma saikleri, kendilerinin olay yerine gittikten bir saat sonra müdahalenin örgüt mensuplarının yanlarına geldikten sonra gerçekleşmiş olmasını ve olay mahalli gibi özel durumların da dikkate alınarak, olayın bütün yönleriyle sağlıklı bir şekilde soruşturulmasını zorunlu görmektedir. Özellikle olayda kullanılan SİHA vasıtası ile elde edilen görüntülerin tamamının soruşturma dosyasına temininin sağlanmasını ve titiz bir incelemeyle dosyadaki ifadeler çerçevesinde değerlendirmeye alınmasını bir zorunluluk olarak görmektedir.”

Raporda ayrıca saldırıda yaralanan ve daha sonra tutuklanan iki kişi için uygun tedavi koşullarının sağlanması çağrısı yapıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG