Erişilebilirlik

Diyarbakır Baro Başkanı Öldürüldü


Diyarbakır’ın Sur İlçesindeki tarihi eserlerin çatışmalarda tarihi eserlerin zarar görmesi nedeniyle basın açıklaması yapan Baro Başkanı Tahir Elçi, açıklamadan sonra çıkan çatışmada yaşamını yitirdi. Elçi ile birlikte 2 polis de hayatını kaybetti. Bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kentte çatışmalar gece boyunca sürdü.

Baro Başkanı Tahir Elçi ve yönetim kurulu üyeleri, tarihi Dört Ayaklı Minare’nin kurşunlanmasına tepki amacıyla basın açıklaması yaptı. Minare önündeki açıklamanın ardından Baro Başkanı Tahir Elçi, basın açıklamasını yapmasının ardından minarenin kurşunlardan hasar gören ayaklarına dövizleri bıraktı. Bu sırada silah sesleri duyuldu. Silah sesleri üzerine açıklamaya katılan avukatlar ve gazeteciler silah sesleri üzerine dağılarak kendilerini yerlere attı. Elçi'nin bulunduğu yerden gelen silah seslerinin ardından bir kişi elinde tabancayla bölgeden koşarak kaçmaya başlayınca, polisler bu kişiye ateş açtı. Bu sırada Elçi kanlar içinde minarenin ayaklarının dibine düştü. Ateşe çevrede bulunan polisler de ateşle karşılık verince çatışma başladı. Başından vurulan Elçi, çatışma nedeniyle ambulanslar bölgeye girememesi nedeniyle uzun süre yerde kaldı. Ağır yaralı şekilde hastaneye kaldırılan Elçi yolda yaşamını yitirdi.

Çatışmalarda bir polis de hayatını kaybederken, bir gazeteci 10 kişi yaralandı. Çatışmaların ardından Sur ilçesinin 6 sokakta ve bir caddede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatılırken, İçişleri Bakanlığı da idari soruşturma başlattı. Bakanlık olayın incelenmesi amacıyla müfettiş görevlendirildi. İçişleri Bakanı Efkan Ala bölgedeki bir araçtan güvenlik güçlerine ateş açıldığını söyledi. Çatışmalardan sonra ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntülerinde, saldırganların bir ticari taksiyle geldikleri görülüyor. Önce taksiden ateş açarak polisi öldüren saldırganlar daha sonra açıklamanın yapıldığı sokağa giriyor.

Diyarbakır Barosu, başkanları Tahir Elçisi'nin silahla saldırıda öldürülmesi üzerine Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Baro Başkanımız Av. Tahir Elçi suikast sonucu öldürülmüştür" dedi.

Elçi, öldürülmeden önce yaptığı açıklamada Diyarbakırlılara çağrıda bulunarak, tarihi eserlere sahip çıkılmasını istedi. Elçi, "Biz Diyarbakırlılar olarak Diyarbakır barosu olarak tarihi değer ve eserlerimize insanlığın bin yıllık emeğine birikimine bu kadim şehre sahip çıkalım. Biz buradan çağrı yapmak istiyoruz. Biz bu tarihi bölgede bir çok medeniyete beşiklik etmiş ev sahipliği yapmış bu kadim bölgede insanlığın bu ortak mekanında silah, çatışma, operasyon istemiyoruz. Savaşlar, çatışmalar, silahlar, operasyonlar bu alandan uzak olsun diyoruz. Bu amaçla bugün arkadaşlarımla Diyarbakır barosu üyesi arkadaşlarımla ve Diyarbakırlılara birlikte buradayız. Buradan demokratik tepkimizi ifade etmek için buradayız. Bu davranışı tarihe yönelik bu şiddet eylemini tarihe bir değere yönelik bu suikastı saygısızlığı kınıyoruz. Tarihine, tarihsel değerlerine tarihsel mirasına sahip çıkmayan toplumlar doğru ve güvenli bir gelecekte kuramazlar. Bu nedenle tarihimize değerlerimize tarihi ve kültürel mirasımıza sahip çıkalım diyoruz" dedi. Elçi, yarın Diyarbakır’da toprağa verilecek.

Açıklama sırasında Elçi’nin yanında bulunan Avukat Nazım Baran Vural, Amerikanın Sesi’ne yaptığı açıklamada, çatışmanın sokağın dışında başladığını söyledi. Vural, “Açıklama bitmişti dağılıyorduk, sokağın dışında bir iki el silah sesi geldi. Bu sırada çevredeki polislerin hepsi silahına sarıldı. Herkes bulabildiği yere kendini attı. Tahir beyi göremedik. Sonra bizim arkadaşlar birinin yerde yattığını ve Tahir Elçi’ye çok benzediğini söyledi. Bu sırada polisin birine ‘kaçma’ diye bağırdığını duydum. Silah sesleri arasında sokaktan çıktık. Sonra özel timler gelir sokağa girdiler.

Bu arada çatışmalar sırasında başından yaralanan bir polis daha tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur ilçesindeki çatışmalarda ise 2 kişi öldürüldü. YDGH militanları tarafından döşenen el yapımı patlayıcının patlaması sonucu 3 polis yaralandı. Elçi’nin öldürülmesini protesto eden gruplar kentin değişik noktalarında gösteri yaptı. Gösteriler sırasında zaman zaman çatışmalar yaşandı.

Öte yandan olayla ilgili soruşturma da sürüyor. Olay yerinde inceleme yapmak isteyen ve aralarında Cumhuriyet Başsavcısının da bulunduğu ekibe saldırı düzenlendi. Saldırıda iki polis yaralandı. Olayda kullanılan taksinin üzerindeki parmak izini inceleyen polis bir saldırganın kimliğini belirledi. Elçi’nin ön otopsi raporunda, merminin uzaktan ateşlendiği belirlendi. Elçi’nin kafasını arkasından giren merminin sol üst kaşının üzerinden çıktığı ifade edildi. Mermi çekirdeği ise bulunamadı.

Davutoğlu liderlerle görüştü

TBMM'de hükümet programı görüşmeler halen sürerken Başbakan Davutoğlu, Tahir Elçi'nin öldürüldüğü olayla ilgili olarak muhalefet liderleriyle görüştü.

Davutoğlu önce CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve TBMM Başkanı Kahraman'la kürsü arkasında makamında görüştü. Ardından da MHP Lideri Devlet Bahçeli ile bir araya geldi.

XS
SM
MD
LG