Erişilebilirlik

Diyarbakır Bağlar’da Asker de Operasyonda


Diyarbakır’da Sur’un ardından Bağlar ilçesinde başlayan çatışma ve operasyonlar sürüyor. Özel Harekat timleri tarafından yürütülen operasyonlara askerler de zırhlı araçlarıyla katılmaya başladı.

PKK’nın gençlik yapılanması YPS militanları ile güvenlik güçleri arasında 14 Mart gece saatlerinde başlayan çatışmalar aralıklarla sürüyor. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Kaynartepe Mahallesi’ne dün geceden itibaren askeri birliklerde girdi. Zırhlı araçlarla mahalleye giren askerler kaçışları önlemek için sokak ve cadde başlarını tuttu. Dün gece elektriklerin kesildiği mahalleden zaman zaman silah ve patlama sesleri gelirken, polis helikopterlerinin mahalle keşif uçuşu yapıyor.

Mahalleden göç ise devam ediyor. Çatışmaların başladığı gün eşyalarını almadan mahalleden çıkan insanlar, eşyalarını alabilmek için geri geldi. Ancak güvenlik güçleri mahallelere girmelerine izin vermedi.

Diyarbakır Bağlar’da Asker de Operasyonda
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

Saatlerce evine gitmek için bekleyen Aziz Demir, dışarıda kaldığını belirterek, “Kimsemiz yok gidip sığınalım, akrabası olanlar akrabalarına sığındı, köyü olanlar köyüne gitti. Bizim kimsemiz yok nereye gidelim bilmiyoruz” dedi.

Evini apar topar terk ettiğini vurgulayan Mustafa Güner ise “Polislerin sesi geldi, ‘evleri boşaltın’ dediler çoluk çocukları aldık, eşyalarımızı bıraktık kaçtık, bir akrabanın evine yerleştik. Her sabah buraya geliyoruz, görüyorsunuz burayı da sarmışlar bir yere gidemiyoruz” şeklinde konuştu.

Mahalle sakinleri saatlerce evlerine gitmek için bekledi ancak operasyon nedeniyle izin verilmedi. Bu arada adını açıklanmasını istemeyen bazı mahalle sakinleri, silahlı grupların mahalleyi terk ettiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG