Erişilebilirlik

Diyarbakır Yeniden Türkiye Gündeminde


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çocuklarının terör örgütü tarafından kaçırıldığını iddia eden kadınların eylemi, ardından Lice’ye “kalekol” yapılmasını protesto gösterileri dikkatleri yeniden Güneydoğu’ya çevirdi

Diyarbakır, bir kez daha Türkiye gündeminde ön sıralara çıktı. Önce, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde çocuklarının terör örgütü tarafından kaçırıldığını iddia eden kadınların eylemi, ardından Lice’ye “kalekol” yapılmasını protesto gösterileri dikkatleri yeniden Güneydoğu’ya çevirdi.

Demirtaş: Bazı eylemciler istihbarat tarafından kullanılıyor

Belediye önünde eylem yapan aileleri daha önce ziyaret eden Barış ve Demokrasi Partisi Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, bazı ailelerin ‘istihbarattan aldıkları ücret karşılığında’ eylem yaptıklarını ileri sürdü. BDP lideri, “Bazılarının çocuğu kaçırılmış değil. Bizim görüştüğümüz hiçbir aile çocuğumuz kaçırıldı demedi, ikna edilip götürüldüler yine ikna edilip geri getirilsinler. Bugün çocukları daha çıkaran hükümetin politikasıdır,” dedi.

Eylemci aileler: İftira atmayın

Aileler ise Diyarbakır Belediyesi’nde hem tepki gördüklerini hem de kimseden para almadıklarını söylüyor. Kızı Zehra’nın bir yıl önce kaçırıldığını belirten eylemci annelerden Mukaddes Yapıcı, “Hem çocuklarımızı götürüyorlar hem de iftira atıyorlar. Biz onlara oy verdik ama çocuklarımızı dağa götürsünler demedik,” yanıtını verdi.

Gazeteci Ayyıldız: 8-9 ailenin eylemi sürüyor

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Diyarbakırlı gazeteci Faruk Ayyıldız’a göre, 19 Mayıs’ta üç aileyle başlayan oturma eylemine, en fazla 12-13 aile katıldı.

Ayyıldız, “Polis geçen hafta 63 ailenin kendilerine başvurduğunu söyledi. Ancak Selahattin Demirtaş’ın burada ailelerle görüşmesinin ardından birçok aile ikna oldu. Ailelerin çoğu çocuklarının kaçırılmadığını, ikna edildiğini söylüyor. Olay yaygın medyaya yansıtıldığı gibi değil. Bugün de 8-9 aileden temsilciler eylem yapıyor,” diyor.

Bozdağ: Çocukları ailelere kavuşturmak hükümetin görevi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır’da eylem yapan ailelerin çocukların bulunması için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Noterler Birliği Kongresi çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bozdağ, “Aileler ilk defa kamuoyunun önünde yüksek sesle terör örgütüne tavır koydular ve çocuklarının kendilerine iade edilmesini istediler. Hükümet olarak kaçırılan çocuklar bizim çocuklarımız, hepimizin çocukları. Onları bulmak, onları sağ ve salim ailelerine kavuşmasını temin etmek hükümetimizin görevidir. Umarız kısa sürede bu çocukları ailelere kavuştururuz,” dedi.

Bugün Şırnak ve Hakkari’de güvenlik güçlerine teslim olan üç PKK’lıdan birinin eylemci ailelerden birinin çocuğu olduğu öğrenildi.

Lice’de ‘kalekol’ gerilimi sürüyor: Bir asker yaralandı

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde, bölgede ‘kalekol’ olarak tanımlanan yüksek güvenlikli karakol inşaatlarını protesto eylemi ise bugün 13. gününe girdi. Bugün eylemcilerle göstericiler arasında çatışmada bir asker yaralandı. HDP Diyarbakır il örgütü ve HDP Lice ilçe örgütü yetkilileriyle birlikte olayları yatıştırmaya çalıştığını söyleyen Lice Belediye Eş Başkanı Harun Erkuş Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada bölgede gerilimin sürdüğünü söyledi.

Lice Belediye Eş Başkanı: Askerin gerçek mermi kullandı

Erkuş, “13 gündür halk ile devlet güçleri arasında çatışma oluyor. Sabahtan beri güvenlik güçleri halka dönük gaz bombası kullanıyor. Saat 14 itibariyle toplumsal olaylarda kullanılmaması gereken çelik başlıklı gaz bombaları atıldı. Yaşlı analar gazın etkisi altında kaldılar. Dünden beri zaman zaman gerçek mermi kullanıldığını da görüyoruz ancak arazi sarp olduğu için yaralanma olmadı,” dedi.

Harun Erkuş’a göre, gösteri yapan halk “kalekol” yapımının sona erdirilerek çözüm sürecinin demokratik bir sürece dönüşmesini istiyor. HDP’li belediye başkanı, göstericilerin güvenlik güçlerine taş, havai fişek ve molotof kokteyli attığını ancak silahsız olduklarını belirtiyor.
XS
SM
MD
LG