Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Sokağa Çıkma Yasağı Nasıl Karşılandı?


Corona virüsü salgını ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerden biri de Diyarbakır’dı. Kent sakinlerinin büyük bölümü yasağa uyarken, dışarı çıkanlar da oldu.

Diyarbakır’daki son genel sokağa çıkma yasağı 6-8 Ekim 2014 tarihinde, kent geneline yayılan Kobani protestoları nedeniyle ilan edilmişti. Suriye’nin Kobani kentine IŞİD saldırılarını protesto etmek amacıyla düzenlenen gösterilerin yayılması üzerine yasak ilan edildi. O yasaktan 6 yıl sonra bir kez daha sokağa çıkmak Corona virüsü salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında yasaklandı.

Yasak nedeniyle kent bir anda sessizliğe büründü. Normal zamanlarda trafik akışının yoğun olduğu caddelerde kimseler yoktu. Kent sakinlerinin neredeyse tamamı evlerine kapansa da, dışarı çıkanlar da oldu.

En kalabalık nüfusa sahip Bağlar ilçesinde polis araçları devriye gezerek sokağa çıkanları uyardı. Kentin en kalabalık yerlerinden olan Sur’da da fırınları dışında her yer kapalıydı. Polis araçları gün boyu anonslar yaparak, insanları uyardı.

Polis alınan önlemleri havadan helikopterlerle de denetledi. Gün boyu kent üzerinde uçan polis helikopterleri, yasağı delenleri tespit ederek, yerdeki ekiplere bildirdi. Bölgede açık olan fırınların işletmecileri, isteyenlerin evine kadar ekmek götürdüklerini söyledi. Ancak buna rağmen, dışarı çıkanların tamamı, ekmek almak için çıktıklarını ifade etti.

Sokağa çıkanlar arasında Suriyeliler de vardı. Onlar da ekmek almaya çıktıkları söyledi. Mahalle muhtarları da polislerle birlikte sokağa çıkanları uyardı. Ziya Gökalp Mahalle Muhtarı Muhsin Sanay, insanların yasağa hazırlıksız yakalandığını söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Sanay “Biz şu anda vatandaşı uyarıyoruz. Çıkanları evlerine geri gönderiyoruz. Sokağa çıkma yasağı birden gelince vatandaş tedariksiz yakalandı. Yerel yönetimlerin gıda ve ekmek konusunda yardım etmesi lazım. Fırınlarda elemanları olmadığı gerekçesiyle her yere yetişemiyorlar. Problem oradan çıkıyor, yoksa vatandaş evinden çıkmaz” dedi.

Vatandaşların bir kısmı da, önlem alınmadan yasak ilan edilmesine tepkiliydi. Polis birçok kişiyi uyarsa da Şeyhmus Avcıoğlu’na ceza kesti. Avcıoğlu, ekmek almaya çıktığı halde ceza kesildiğini vurguladı.

XS
SM
MD
LG