Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Maske Sıkıntısına Hastane Çözüm Buldu


Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde bulunan ve kentin en büyük hastanelerinden olan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Corona virüsü vakalarının toplandığı yer. Bu nedenle hastanenin en çok ihtiyaç duyduğu malzemelerin başında koruyucu malzemeler geldi. Salgınının Türkiye’ye sıçradığının ortaya çıkmasının ardından koruyucu malzeme sıkıntısı baş gösterdi. Özellikle koruyucu maskeleri hem bulmak güçleşti hem de fiyatları arttı.

Diyarbakır’da Maske Sıkıntısına Hastane Çözüm Buldu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Bunu üzerine hastane yönetimi harekete geçerek koruyucu malzeme üretmeye başladı. Hastanenin dikim atölyesinde başlayan üretim haftanın 7 günü 24 saat devam ediyor. Hastane terzilerinden Seyfettin Tanrıverdi, günde 1000 maske üretmeyi hedeflediklerini söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Tanrıverdi, “Şu anda günde 250-300 civarı maske yapıyoruz ama hedefimiz binlere kadar ulaşmak. Gece gündüz 24 saat boyunca çalışıyoruz. Stokçulara inat, biz çalışacağız, halkımızı mağdur etmeyeceğiz. Onlardan da aynı özveriyi bekliyoruz” dedi.

Hastanesi Başhekim Yardımcısı ve aynı zamanda Pandemi Kontrol Sorumlusu olan Dr. Yenal Karakoç ise koruyucu malzemeleri hem hastalara hem hastane çalışanlarına vereceklerini söyledi. VAO Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Karakoç, “Hastanelerin tamamına koruyucu ekipman ve ilaçlar tedarik edildi ama yerelde hastanelerinde bir inisiyatif alması gerekiyordu. Biz de hastanemiz olarak enfeksiyon komitesinin önerileri ve talimatları doğrultusunda hastanemiz için yüz maskeleri ağız burnu koruyacak maskeler üretmeye başladık. Bu maskeler hastanemiz içerisinde temin edilen kumaşlarla kendi kadrolu terzilerin tarafından üretiliyor. 7/24 esasına göre üretilmeye başlandı. Hem hastane çalışanlarımız hem de hastaneye başvuran hastaların için bu ekipmanları tedarik ediyoruz” diye konuştu.

Hastanede sadece ağız burun maskesi üretilmiyor. Eski röntgen filmlerinden yüz koruyucu maske de üretiliyor. Dr. Karakoç, “Eskiden röntgen filmi olarak kullanılan filmler de solüsyonlardan geçirilerek parlatıldı ve yüzü koruyacak maskeler haline getirildi. Bizim buradaki temel hedefimiz şu, bakanlığımız gerekli tüm çalışmaları önlemleri alıyor, yerellerin de inisiyatif yüklenmesi gerekiyor. İleriki süreçlerde karşılaşacağımız vaka sayılarına göre sıkıntıya girmeme amaçlı, biz de tedbirlerimizi almaya başladık. Bu küresel salgına karşı mücadele kapsamında, ulusal mücadele vermek gerekiyor. Herkesin bu bilince varması gerekiyor. Bunu da herkesin tekrar söylüyorum kimsenin stokçuluk mantığına girmemesi gerekiyor. Bu süreçte herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor, hep birlikte başaracağız” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG