Erişilebilirlik

Diyarbakır’da Cuma Namazı Öncesi Camilerde Corona Temizliği


Diyarbakır'da virüse karşı camilerde alınan önlemler

Corona virüsünün Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından harekete geçen yetkililer, insanların toplu bulunduğu alanları ilaçlamaya başladı. Diyarbakır’da da Cuma namazı öncesi camiler ilaçlanmaya başlandı.

Kamuya açık tüm alanlar ilaçlanıyor

Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kentin en büyük camilerinden olan Ulu Camii’yi namazdan önce ilaçladı. İlaçlamaya caminin avlusundan başlayan ekipler, caminin içini de ilaçladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sağlık Daire Başkanı Mustafa Korkutan, insanların toplu bulunduğu her yeri ilaçladıklarını söyledi.

Korkutan, “Corona virüs ve salgın hastalıklara karşı Diyarbakır halkına ve Diyarbakır'a ziyarete gelenleri koruma amacıyla, toplu taşıma araçlarından başlamak üzere halkın olduğu parklar, çocuk oyun alanları, camiler, havaalanı, otogar ve bütün kamu kurumlarının tümünde dezenfeksiyon işlemine başladık. Her gün aralıksız bir şekilde bu işlemi yapıyoruz. Okullarımızda merkeze bağlı okulların yüzde 80’inini tamamladık. Her gün okullarda da yapacağız. Okul servis araçlarını yaptık, bize başvuran taksilere de bu hizmeti vereceğiz. Özel çalışma yürüten servis araçlarında dezenfekte edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’da Cuma Namazı Öncesi Camilerde Corona Temizliği
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:39 0:00

Bu arada Din İşleri Yüksek Kurulu "Corona virüsü görülen ülkelerde yüksek risk grubundaki Müslümanlar, cuma namazı yerine evlerinde öğle namazı kılabilir" açıklaması yaptı. Bugünkü Cuma namazına katılım önceki günlere göre azdı.

Namaz kılanların bir kısmı risk olmadığını düşünürken, bir kısmı ise riske rağmen geldiklerini söyledi.

XS
SM
MD
LG