Erişilebilirlik

Dışişleri'nden Türk Vatandaşlarına Almanya Uyarısı


Almanya'da yaşayan veya bu ülkeye seyahat edecek olan Türk vatandaşları için Ankara’dan uyarı geldi.Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, “Olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli hareket etme ve siyasi içerikli tartışmalara girmeme” çağrısı yapıldı.

Türk Dışişleri Bakanlığı, “Almanya Federal Cumhuriyeti'ne İlişkin Seyahat Uyarısı” başlıklı açıklamasında, “Almanya'da siyasi liderlerin seçim kampanyalarını Türkiye karşıtlığı ve AB üyeliğini engelleme temelleri üzerine kurmakta olduğunu belirtti.

Açıklamada, “Söz konusu ülkelerdeki siyasi atmosfer esasen bir süredir giderek artan şekilde aşırı sağ ve hatta ırkçı söylemin etkisi altındadır. Son olarak Almanya'da Şansölye adayı bir parti liderinin açıkça ırkçı unsurlar içeren beyanları karşısında Alman makamlarınca herhangi bir tedbir alınmaması endişe ve ibret vericidir. Almanya'da Türk vatandaşları arasında siyasi görüşleri temelinde de ayrım yapılmaktadır. Bir kısım vatandaşımıza sırf bu nedenle sözlü saldırılar yöneltilmektedir” dendi.

“Almanya'da öteden beri diğer yabancılarla birlikte vatandaşlarımızın yoğun olarak yaşadıkları mahalle ve binalarda "sebebi açıklanamayan" yangınlar çıkmakta ve ölümle sonuçlanan olaylar yaşanmaktadır” hatırlatması yapılan açıklamada, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık konusunda Almanya'da yargı sürecinden de sonuç alınamadığı savunuldu.

Açıklamada, “Almanya aynı zamanda terör örgütlerine de kucak açmaktadır. PKK ve FETÖ mensubu olduğu bilinen çok sayıda terörist Almanya'da barınmakta ve bu ülkenin sokaklarında serbestçe gezen teröristlerin yaptığı faaliyetlere göz yumulmaktadır. FETÖ konusunda çeşitli bahaneler uyduran bu ülke makamları bizzat terörist olarak tanıdıkları, AB tarafından da tescilli PKK konusunda da gerekli kararlı adımları atmaktan imtina edegelmiştir” dendi ve Almanya'da yaşayan ve bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarına tedbirli olmaları çağrısı yapıldı.

Bakanlık, “Vatandaşlarımızın faaliyetlerinde bu genel tabloyu göz önünde bulundurmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı muamele, davranış ve sözlü saldırılar karşısında itidalli hareket etmelerinde, siyasi içerikli tartışmalara girmemelerinde, seçim öncesi siyasi parti toplantılarından, terörist örgütlerce düzenlenen ya da desteklenen Alman makamlarınca göz yumulan gösteri, yürüyüş gibi faaliyet alanlarından uzak durmalarında fayda görülmektedir. Vatandaşlarımızın ayrıca Bakanlığımız, Berlin Büyükelçiliğimiz ile Almanya'daki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmeleri yararlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG