Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanı Clinton Pekin'de


Amerika Dışişleri Bakanı Hillary Clinton Pekin’de üst düzey ekonomik ve siyasi görüşmelere başladı.

Clinton’un gündeminde iki önemli madde var. Birincisi Çin’le ticaret, diğeri ise Kore yarımadasında giderek artan gerginlik... Amerikan heyetinde Maliye Bakanı Timothy Geithner da bulunuyor.

Asya ziyaretine Japonya’dan başlayan Clinton, Tokyo‘da yaptığı açıklamada Kuzey Kore’ye, gemi batırmanın ciddi sonuçları olacağı uyarısında bulunmuştu.

26 Mart’ta Güney Kore savaş gemisine yönelik torpil saldırısı 46 denizcinin ölümüne yol açmış ve zaten gergin olan bölgede gerilimi daha da arttırmıştı.

Kuzey Kore’nin baş müttefiki olan Çin, bugüne kadar Pyongyang hükümetini açıkça eleştirmekten kaçındı. Ancak halen Pekin’de bulunan Amerikalı yetkililerin, Çinli meslektaşlarıyla yaptıkları görüşmelerde gemi batırma olayını gündeme getirmesi bekleniyor.

Yaklaşık 200 yetkilinin katıldığı görüşmelerde Amerikan heyetine Dışişleri bakanı Hillary Clinton başkanlık ediyor.

Adını açıklamayan üst düzeyde bir Amerikalı yetkili, Obama yönetiminin “Çin’den uluslararası alanda saldırının ne kadar ciddi olduğunu gösterecek bazı adımlar atmasını istediğini” söyledi.

Çin’in Kuzey Kore konusunda her zaman son derece dikkatli davrandığını belirten yetkili, ancak Amerika’nın Pekin’e kaygılarını ve konuyla ilgili görüşünü iletmesinin önem taşıdığını vurguladı. Yetkili, Amerika’nın Güney Kore ile yakın işbirliği içinde olduğunu ve Cumhurbaşkanı Lee’nin açıkladığı tüm önlemleri destekleyeceğini söyledi. Amerikalı yetkili, Çin’in hala soruşturma raporunu incelediğini ve doğuracağı sonuçları belirlemeye çalıştığını belirtti.

Washington ile Pekin arasındaki Stratejik ve Ekonomik Diyalog görüşmelerinin gündeminde İran da bulunuyor.

Tahran ile güçlü ekonomik ve ticari bağları bulunan İran’a karşı yeni yaptırımları desteklemekte isteksiz davranıyordu. Ancak Pekin hükümeti, Amerika’nın hazırladığı son BM karar taslağını desteklemeyi kabul etti.

Adı açıklanmayan Amerikalı yetkili, Çin’in İran konusunda gösterdiği ilerlemeyi övdü ve Güvenlik Konseyi’nde yapılacak oylamadan olumlu sonuç çıkması için hala atılması gereken bazı önemli adımlar olduğunu söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Anayasa Mahkemesi Kürtajı Yasallaştıran Kararı Kaldırdı - 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:57 0:00
XS
SM
MD
LG