Erişilebilirlik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu New York’ta


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu New York’a geldi. Dün akşam New York JFK Havalimanı’na inen Çavuşoğlu’nu Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu’yla Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç karşıladı.

Çavuşoğlu, bugün Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılacak Filistin oturumuna katılacak. Çavuşoğlu, Genel Kurul’da bir konuşma yapacak. Dışişleri Bakanı New York’ta bir günlük temaslarda bulunduktan sonra geri dönecek.

Mevlüt Çavuşoğlu, bu sabah New York ziyaretiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bugün yapılacak Filistin oylamasında dünyadan güçlü destek bekliyoruz. Hiçbir onurlu, şerefli devlet, ABD gibi ülkelerin baskılarına, tehditlerine boyun eğmez. Herkes milletinin vicdanı doğrultusunda karar verecektir,” dedi.

Birleşmiş Milletler’de yapılacak Kudüs tasarısı Türkiye’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ile Yemen’in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Khaled Hussein Mohamed Alyemany imzasıyla Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajcak’a sunulmuştu. Lajcak, ülkelerin daimi temsilcilerine yazdığı mektupta tasarının bugün saat 10:00 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda tartışılacağını açıklamıştı.

Lajcak'ın temsilciliklere çağrı mektubuna buradan ulaşabilirsiniz

Tasarının orijinal metnine buradan ulaşabilirsiniz

XS
SM
MD
LG